za
Bank Rozrachunków Międzynarodowych bitcoin banki

Bank Rozrachunków Międzynarodowych zezwoli bankom na inwestowanie w kryptowaluty?

Pomimo wcześniejszego sceptycznego podejścia do kryptowalut, wiele wskazuje na to, że Bank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank for International Settlements, BIS) zamierza umożliwić bankom utrzymywanie do 1% ich rezerw w cyfrowych walutach, takich jak bitcoin (BTC).

Bank Rozrachunków Międzynarodowych otwiera się na bitcoina?

Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego (BCBS) BIS przedstawił propozycję ograniczenia całkowitej ekspozycji banków na „kryptoaktywa grupy 2 do 1% [ich] kapitału”. Pomysł padł w dokumencie pt. „Druga konsultacja w sprawie ostrożnościowego traktowania kryptoaktywów” opublikowanym 30 czerwca.

Wspomniana grupa 2 odnosi się do aktywów, które nie spełniają warunków klasyfikacji i obejmuje określone stokenizowane tradycyjne aktywa i stablecoiny, a także niezabezpieczone aktywa kryptowalutowe (czyli np. bitcoina). W przeciwieństwie do grupy 2, grupa 1 obejmuje stokenizowane tradycyjne aktywa i stablecoiny, które spełniają warunki klasyfikacji.

W dokumencie określono, że „całkowita ekspozycja banku na kryptowaluty z grupy 2 nie może przez cały czas przekraczać 1% kapitału banku”.

Teoretycznie jest to zła wiadomość, bowiem BIS chce ograniczyć inwestycje w kryptowaluty ze strony banków. Na sprawę należy jednak spojrzeć trochę szerzej. I wtedy okazuje się, że to news, który powinien pobudzić inwestorów do zakupów bitcoinów.

Bank Rozrachunków Międzynarodowych bitcoin banki

Bank centralny banków centralnych

Bank Rozrachunków Międzynarodowych to najstarszy bank międzynarodowy, utworzony 17 maja 1930 roku na konferencji w Hadze, jako efekt realizacji Planu Younga. Pierwotnie jego głównym celem było zarządzanie środkami wynikającymi z reparacji wojennych Niemiec po I wojnie światowej.

Dziś główną misją banku jest pomoc bankom centralnym i instytucjom uprawnionym do prowadzenia polityki pieniężnej w zapewnieniu monetarnej i finansowej stabilności, pełnienie funkcji banku dla tych instytucji oraz wspieranie ich międzynarodowej współpracy.

Warto dodać, że BIS opublikował na początku czerwca biuletyn, w którym przedstawił swój pogląd, że „kryptowaluta nie może spełniać społecznej roli pieniądza”, wymieniając szereg problemów, które dostrzegł w branży kryptowalut i blockchaina (m.in. wysokie opłaty i przeciążenia sieci).

Teraz jednak w swoim dokumencie podkreśla, że banki mogą inwestować w kryptowaluty. A to już wielki przełom. Zwłaszcza, że otwiera to dla branży kryptowalut drogę do rynku wartego – jak podaje Bitcoin Magazine – 1,8 bln USD.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
65 280,39 USD-0,20%
Ethereum logo
EthereumETH
3573,68 USD0,96%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
601,44 USD0,90%
Solana logo
SolanaSOL
136,41 USD-2,44%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3574,63 USD0,95%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,09%
XRP logo
XRPXRP
0,50 USD-0,04%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-1,95%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,03 USD-2,63%