za
Bitcoin handluje od 4400 dni. Taka sytuacja na BTC miała miejsce tylko przez 13 sesji!

Bitcoin handluje od 4400 dni. Taka sytuacja na rynku BTC miała miejsce tylko przez 13 sesji!

Binance Launchpool

Po niestabilnym, pełnym wyzwań i wyraźnie spadkowym czerwcu, ceny bitcoina (BTC) zaczęły konsolidować wokół poziomu 20 tys. dolarów. Daje nam to chwilę oddechu, pozwalając na refleksję i zadanie sobie egzystencjonalnego pytania: co dalej? Bitcoin jest z nami już od niemal 4400 dni. Natomiast warunki tak skrajnego, niedźwiedziego wyprzedania miały miejsce tylko… przez 13 z tysięcy rozegranych sesji!

5 modeli cenowych bitcoina. Czy któryś z nich właściwie wskaże dołek?

Praktycznie wszystkie wskaźniki makroekonomiczne dotyczące sieci Bitcoina znajdują się na najniższych poziomach w historii, sygnalizując potencjalną formację dna. Wiele z nich jest notowanych na poziomach jeszcze niższych niż podczas historycznych niedźwiedzich trendów. W obliczu licznych sygnałów sugerujących utworzenie się dołka, pojawia się pytanie, czy tym razem będzie inaczej?

W ciągu ostatniej dekady opracowano kilka modeli, zarówno technicznych, jak i on-chain, próbując identyfikować końcowe punkty rynków niedźwiedzia. Dla porównania spójrzmy na minima z 2015, 2018 i marca 2020 roku. Wykorzystując pięć różnych modeli spróbujemy zidentyfikować obecny – potencjalny – dołek.

Wszystkie modele zaprezentowano na jednym wykresie, najpierw jednak ich szybkie wytłumaczenie. Uporządkowałem je w kolejności od wskazujących najwyższą cenę minimum bieżącego cyklu do wskazujących cenę najniższą:
• Na czerwono Mnożnik Mayera 0,6 (23 380 dolarów) – cena notowana z 40% dyskontem w stosunku do 200-dniowej średniej kroczącej, z zaledwie 3,4% dni sesyjnych zamykających się na tym poziomie lub poniżej niego.
• Na pomarańczowo Cena Zrealizowana (22 500 dolarów) – będąca łączną podstawą kosztów podaży monet, zwykle stanowi opór podczas formowania się dna. 14% wszystkich dni sesyjnych zamknęło się poniżej tego poziomu.
• Na niebiesko 200-tygodniowa średnia krocząca (22 390 dolarów) – historycznie stanowiła wsparcie podczas końcowej fazy kapitulacji rynku niedźwiedzia i tylko 1% dni sesyjnych zamknęło się poniżej niej.
• Na zielono Cena Równowagi (17 980 dolarów) – uwzględnia zniszczone dni monet (CDD) i odzwierciedla cenę rynkową, która odpowiada wartości zapłaconej za monety, pomniejszonej o wartość ostatecznie zrealizowaną. Zaledwie 3% dni handlowych zamknęło się poniżej tego modelu.
• Na fioletowo Cena Delta (15 750 dolarów) – jest różnicą między ceną zrealizowaną a średnią ceną z całego okresu. Poziom ten nigdy nie został naruszony na zamknięciu i stanowił ostateczne wsparcie dla niedźwiedzi.

Na obecnym rynku kasowym bitcoin jest notowany poniżej Mnożnika Mayera, Ceny Zrealizowanej oraz 200 EMA. Chwilowo w czerwcu naruszona została również cena równowagi, kiedy BTC spadał do poziomu 17,6 tys. dolarów (sobota, 18 czerwca br.).
UWAGA! Podobne okoliczności wystąpiły tylko w 13 z 4360 dni sesyjnych (0,2%) i tylko w dwóch poprzednich przypadkach, w styczniu 2015 r. i marcu 2020 r. Punkty te są zaznaczone na zielono na poniższym wykresie.

Bitcoin handluje od 4400 dni. Taka sytuacja na BTC miała miejsce tylko przez 13 sesji!

Wykres prezentuje wartości opisanych powyżej modeli cenowych BTC podając również gdzie znajdowały się w 2015 oraz w 2018 roku. Źródło: Glassnode

Acuumulation Trend Score pokazuje koniec trendu niedźwiedzia?

Wskaźnik trendu akumulacji (Accumulation Trend Score) w czerwcu nadal zwraca wysokie wartości przekraczające 0,9. Jest to spowodowane głównie przez dużych graczy (posiadających powyżej 10 tys. BTC) oraz inwestorów detalicznych (z portfelami poniżej 1 BTC), którzy znacząco zwiększają swoje saldo on-chain. W ciągu ostatnich pięciu lat odnotowano sześć okresów, w którym wskaźnik zachowywał się podobnie, i które można podzielić na trzy kategorie:

  • Zwyżki na rynku byka, takie jak w połowie 2019 r. i w I kwartale 2021 r., kiedy to napływ nowego popytu powoduje wzrost cen, często z udziałem wczesnych inwestorów jako strony sprzedającej.
  • Zwyżki po listopadzie 2021 r., które można najlepiej opisać jako kupujących na spadki, którzy niestety byli o wiele za wcześnie.
  • Jako trzecie, dołki rynku niedźwiedzia, takie jak listopad 2018 r. i marzec 2020 r. Są to okresy, w których popyt po stronie kupujących ostatecznie przeważa nad podażą i ustanawia znaczący poziom makro.
Bitcoin handluje od 4400 dni. Taka sytuacja na BTC miała miejsce tylko przez 13 sesji!

Accumulation Trend Score znajduje się w podobnych miejscach co pod koniec rynku niedźwiedzia z 2018 oraz z 2020 roku. Źródło: Glassnode

Reserve Risk oraz Dormancy Flow wskazują na historyczne dołki i wysyłają sygnał: to czas na zakupy

Wskaźnik Ryzyka Rezerwy (Reserve Risk) również spadł do najniższego poziomu w historii. Wskaźnik ten jest silnie obciążony, gdy występuje nadmiar inwestorów chcących HODLOwać i akumulacji monet w ramach podaży. Wskazuje to, że pomimo poważnych spadków cen w 2022 r., inwestorzy pozostają ogólnie nieugięci w trzymaniu swoich monet (na dobre i na złe).

Reserve Risk to wskaźnik cykliczny, który śledzi stosunek ryzyka do zysku w odniesieniu do zaufania i przekonania długoterminowych posiadaczy. Stanowi on długoterminowy oscylator, który modeluje stosunek między bieżącą ceną (zachęta do sprzedaży) a przekonaniem inwestorów długoterminowych (koszt alternatywny braku sprzedaży) (…). Wskaźnik jest niski, gdy przekonania HODLerów są wysokie, niewykorzystane koszty alternatywne rosną, a cena jest niska, co sprawia, że inwestycja wiąże się z atrakcyjnym stosunkiem ryzyka do zysku – tłumaczy Glassnode na swojej stronie.

Tak głębokie dna wskaźnika pokrywają się tylko z niedźwiedzią końcówką 2015 r. i błyskawicznym krachem z marca 2020 r.

Bitcoin handluje od 4400 dni. Taka sytuacja na BTC miała miejsce tylko przez 13 sesji!

Wskaźnik Reserve Risk znalazł się na historycznych minimach. Tak nisko „bywał” tylko dwukrotnie w historii. Źródło: Glassnode

Obok Reserve Risk najniższy poziom w historii osiągnął również wskaźnik Dormancy Flow (nie brano tu pod uwagę wczesnych danych sprzed 2011 r.). W momencie gdy ten pierwszy bada zachowanie HODLerów to „przepływ uśpionych monet” ocenia poziom kapitalizacji rynkowej w stosunku do zniszczonych dni monet (innymi słowy analizuje wydatki ponoszone przez HODLerów). Więcej o dniach zniszczonych monet, czyli CDD, przeczytasz w tym miejscu.

Obecnie sygnalizuje, że kapitalizacja rynkowa jest bardzo niska w stosunku do wartości dni zniszczonych monet. Innymi słowy, BTC porusza się poniżej implikowanej wartości godziwej, biorąc pod uwagę wartość, którą likwidują HODLerzy. Dzieje się tak zazwyczaj w przypadku, gdy najstarsze monety, które są wydawane, pochodzą z bieżącego cyklu (tzn. są stare, ale nie bardzo stare).

Niedźwiedzia interpretacja może być taka, że mamy do czynienia z okresem historycznie niskiego popytu, który po prostu nie jest w stanie wchłonąć rozproszonej podaży ze strony inwestorów. Bardziej bycza interpretacja mówi natomiast, że rynek nadmiernie rozciągnął się w dół i jest źle wyceniany w stosunku do fundamentalnego nastawienia HODLerów.

Bitcoin handluje od 4400 dni. Taka sytuacja na BTC miała miejsce tylko przez 13 sesji!

Wskaźnik Dormancy Flow znalazł się na historycznych minimach. Źródło: Glassnode

Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że bitcoin osiągnął już dołek cenowy w ramach obecnego cyklu. Należy jednak pamiętać, że historyczne zachowanie ceny i wskaźników (z 2015, 2018 i 2020 roku) nie musi wcale oznaczać, że tym razem notowania zachowają się tak samo. Nie brakuje bowiem osób i analityków sugerujących, że minimum znajduje się bliżej 10, a nie 20 tys. dolarów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności