za
sąd szanghaj bitcoin

Rewolucyjny wyrok sądu w Szanghaju. Bitcoin został uznany za prawnie chroniony zasób

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Wysoki Sąd Ludowy w Szanghaju uznał bitcoina za wirtualny zasób chroniony przez chińskie prawo. Sąd zauważa, że ​​kryptowaluta ma wartość ekonomiczną.

Bitcoin jest własnością prawnie chronioną w Chinach

Wysoki Sąd Ludowy w Szanghaju orzekł, że bitcoin kwalifikuje się jako wirtualny zasób chroniony przez chińskie prawo i to pomimo zakazu handlu kryptowalutami w Chinach.

Oficjalny kanał sądu na WeChat opublikował w zeszłym tygodniu zawiadomienie, w którym stwierdzono:

W rzeczywistej praktyce procesowej Sąd Ludowy sformułował jednolitą opinię na temat sytuacji prawnej bitcoina i zidentyfikował go jako własność wirtualną.

Sąd wyjaśnił dalej, że bitcoin „ma pewną wartość ekonomiczną i jest zgodny z atrybutami nieruchomości, w celu ochrony stosuje się przepisy prawne dotyczące praw własności”.

W oświadczeniu po raz pierwszy sąd wyższej instancji w Chinach wydał orzeczenie w sprawie bitcoina.

sąd szanghaj bitcoin

Sprawa dotycząca bitcoina

Oświadczenie sądu odnosi się do sprawy dotyczącej człowieka o nazwisku Cheng Mou, który w dniu 10 października 2020 r. złożył pozew do Sądu Ludowego w Szanghaju, żądając od drugiego – Shi Moumou – zwrotu jednego bitcoina.

Po procesie sąd orzekł 23 lutego 2021 r., że Shi musi oddać Chengowi swoje BTC w ciągu 10 dni od wydania wyroku. Jednak Shi odmówił dokonania płatności, co skłoniło Chenga do ubiegania się o dalsze zadośćuczynienie od lokalnego systemu sądowego.

Liu Yang, prawnik z pekińskiej kancelarii prawnej Deheng, powiedział lokalnym mediom, że oświadczenie sądu najwyższego będzie miało duże znaczenie jako orzeczenie referencyjne w sporach cywilnych dotyczących bitcoinów w rejonie Szanghaju.

Chiny vs. BTC

Powszechnie wiadomo, że Chiny nie są zwolennikami promowania adopcji bitcoina. W ostatnich latach zakazały korzystania z niezależnych kryptowalut, a do tego uderzyły w rynek miningu BTC, co wymusiło istny exodus górników do innych krajów, m.in. do Kazachstanu.

Mimo tego ostatniego Chiny są otwarte na blockchainowe projekty, czemu dały wyraz tworząc specjalne strefy ekonomiczne dla tego typu firm. Lista obejmuje 15 stref pilotażowych, w tym obszary w Pekinie i Szanghaju, a także w Guangzhou i Chengdu odpowiednio w południowych prowincjach Guangdong i Syczuan. Wymienia się również 164 podmioty, w tym szpitale, uniwersytety i firmy, które zostały wybrane do projektów pilotażowych blockchaina. Wśród wybranych firm są np. SAIC-GM-Wuling Automobile Co., China National Offshore Oil Corp, Beijing Gas Group Co. oraz Industrial and Commercial Bank of China Ltd.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności