Rosja może chcieć zakazać Bitcoina, ale w praktyce to mało realne – uważa ważny polityk z tego kraju

Bitcoin w mediach Świat

Rosja może zakazać płatności w kryptowalutach za towary i usługi, ale wprowadzenie takiego przepisu w życie będzie dość trudne. Taki […]

Rosja może zakazać płatności w kryptowalutach za towary i usługi, ale wprowadzenie takiego przepisu w życie będzie dość trudne. Taki wniosek płynie ze słów Anatolija Aksakova, przewodniczącego Państwowej Komisji Dumy ds. Rynku Finansowego.

Rosja nie jest w stanie egzekwować zakazu

Aksakov powiedział lokalnym mediom, że egzekwowanie zakazu użycia kryptowalut do płatności jest trudne z praktycznego punktu widzenia. Urzędnik skomentował ostatnie doniesienia dot. planów banku centralnego Rosji:

„W projekcie ustawy o [cyfrowych aktywach finansowych] instrumenty te [tj. kryptowaluty] były zakazane. W związku z tym równolegle przygotowywano inne przepisy; [miały one] na celu wprowadzenie odpowiedzialności za prowadzenie handlu kryptowalutami na terytorium Federacji Rosyjskiej. Podczas gdy wszystko to jest negocjowane od dłuższego czasu, egzekwowanie takiego prawa jest trudne. Być może jest to jeden z powodów, dla których dotychczas ustawy te nie zostały ukończone.”

Polityk podkreślił, że chociaż egzekwowanie takiego zakazu w Rosji nie byłoby łatwe, może nakłonić uczciwych obywateli do unikania kryptowalut. Tymczasem ci, którzy używają Bitcoinów, nadal będą to robić.

Poza tym Aksakov powiedział, że wdrożenie takiego zakazu utrudnia brak jasnej prawnej definicji, która określa, czym jest kryptowaluta. Powiedział dokładnie:

„W Rosji zakazane są substytuty pieniędzy. Jak dotąd nie ma jasnej definicji [, która mówi], że kryptowaluta jest substytutem pieniądza. Rubel jest jedynym środkiem płatniczym, ale stosuje się również [inne waluty]. Dlatego wszystkie te kwestie wymagają definicji prawnej, aby organy ścigania mogły wykonywać swoją pracę. Czy to substytut pieniądza? Czy jest to waluta cyfrowa?”

Bank Rosji chce zakazu

Z kolei Bank Rosji wielokrotnie twierdził, że w kraju powinno zakazać się kryptowalut, powołując się na ryzyko prania pieniędzy i inne problemy związane z tym rynkiem. Serwis prasowy banku poinformował nawet lokalne media, że ​​rubel jest jedynym legalnym środkiem płatniczym na terytorium Rosji.

Czy więc Rosja docelowo pójdzie śladem innych krajów, które obrały ostrą politykę względem kryptowalut? Co jakiś czas powraca tam jednak temat cyfrowego rubla, który miałby stać się uzupełnieniem waluty fiat.

Tagi
Bitcoin Rosja Rosja zakaz kryptowalut zakaz kryptowalut w Rosji

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.