Członek fundacji Ethereum aresztowany za szkolenie ekspertów z Korei Płn. z zakresu kryptowalut

Ethereum

Członek fundacji Ethereum Virgil Griffith został w czwartek aresztowany za podróżowanie do Korei Północnej. Wybrał się do kraju w celu […]

Członek fundacji Ethereum Virgil Griffith został w czwartek aresztowany za podróżowanie do Korei Północnej. Wybrał się do kraju w celu przeprowadzenia tam szkoleń dotyczących kryptowalut i blockchaina oraz praktycznego zastosowania technologii w celu uniknięcia sankcji ze strony USA.

Biuro prokuratora stanu Manhattan opublikowało ogłoszenie dot. aresztowania Virgila Griffitha w piątek. Griffith jest obywatelem USA i ekspertem ds. Ethereum, który rzekomo dostarczył rządowi Korei Północnej coś, co zostało określone jako „informacja wysoce techniczna”. Wiedział, że może i będzie służyć to wrogiemu krajowi do unikania sankcji i prania pieniędzy.

Członek Fundacji Ethereum w kajdankach

Z ogłoszenia służb dowiadujemy się, że działania Griffitha zagroziły środkom wprowadzonym przez Kongres USA, a także samego prezydenta, które miały na celu wywarcie presji na reżim Korei Północnej. Członek fundacji Ethereum przekazał ważne informacje ekspertom z wrogiego kraju po otrzymaniu kilku ostrzeżeń przed wyjazdem do Korei Północnej – tak twierdzi zastępca prokuratora generalnego, John Demers.

Według władz Griffith wyjechał do Korei Północnej w kwietniu 2019 r., zaś 28 listopada został aresztowany za naruszenie amerykańskich przepisów. Trafił w ręce służb na międzynarodowym lotnisku w Los Angeles.

Zastępca dyrektora FBI dodał również, że:

„Nie możemy pozwolić nikomu na unikanie sankcji, ponieważ konsekwencje uzyskania finansowania, technologii i informacji przez Koreę Północną w celu dalszego dążenia do budowy broni nuklearnej stanowią zagrożenie dla świata. Jeszcze bardziej skandaliczne jest to, że to obywatel USA rzekomo postanowił pomóc naszemu wrogowi.”

Pomimo bycia obywatelem Stanów Zjednoczonych, 36-letni Virgil Griffith jest w rzeczywistości rezydentem Singapuru. Główny zarzut przeciwko niemu dotyczy spisku mającego na celu pogwałcenie działań władz Stanów Zjednoczonych. Grozi mu za to aż 20 lat więzienia.

Cena ETH nie spada

Choć Griffith jest członkiem Fundacji Ethereum, która rozwija projekt ETH, sam kurs tokenu nie spadł drastycznie na giełdach po ogłoszeniu newsa. W tej chwili za jedną jednostkę ETH należy zapłacić 147 USD. To o ok. 5 proc. mniej niż dobę wcześniej, ale korektę widać dziś na całym rynku kryptowalut.

Tagi
Ethereum Korea Południowa

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.