indie flaga

Największy stan Indii przeprowadzi testy platformy do handlu energią odnawialną opartą o blockchain

Wiadomości
bitbay zonda

Jeden z Indyjskich stanów – Uttar Pradesh (UP) wprowadzi projekt, którego założeniem jest handel energią słoneczną w modelu peer-to-peer (P2P). Współpracę z Uttar Pradesh podejmie australijska firma Power Ledger.

Stanowy zakład energetyczny Uttar Pradesh, Power Corporation Limited oraz UP New and Renewable Energy Development Agency nawiązały współpracę z australijskim Power Ledger, w celu wykonania próbnego testu praktyczności handlu energią słoneczną w modelu peer-to-peer (czyli bezpośrednio od osoby do osoby), o czym poinformowała Indyjska prasa. Pierwsza faza tego projektu ma być skończona do marca 2020 roku.

Podczas okresu próbnego, Power Ledger ma zintegrować platformę opartą o blockchain oraz opracować inteligentne systemy liczące. Ma to na celu umożliwienie użytkownikom infrastruktury słonecznej monitorowanie cen, śledzenie handlu energią oraz rozliczanie nadwyżek energii słonecznej za pomocą umów. Jednym z głównych problemów stojących przed odnawialnymi źródłami energii jest nieużyteczność nadwyżek energii, gdyż wiatr i słońce są często nieprzewidywalne, a więc mogą wytwarzać więcej energii niż faktycznie potrzeba.

Powstała nadwyżka energetyczna jest niemożliwa do zużytkowania. Projekt ma na celu ułatwienie małym producentom znalezienie docelowych nabywców nadwyżek energetycznych. Dzięki temu rentowność odnawialnych źródeł energii powinna ulec poprawie.

Po zakończeniu okresu próbnego Power Ledger zbada wyniki projektu. Ponadto pogłoski mówią, że firma współpracuje już z samorządem UP w celu dostosowania przepisów prawnych, które umożliwią i ułatwią handel energią peer-to-peer.

Liczba mieszkańców UP to prawie 200 milionów. Stan ma zamiar zwiększyć ilość dostępnej technologii fotowoltaicznej ze względu na jej rosnące zapotrzebowanie. W 2017 roku UP wygenerowało 12 500 megawatów energii poprzez ogniwa fotowoltaiczne.

Przyszłościowe podejście Indii do technologii blockchain

‘’Power Ledger” już wcześniej pracował nad projektem handlu energią odnawialną P2P w Indiach. Na początku miesiąca, firma ogłosiła, że skończyła okres próbny w regionie Dwarka – w południowo–zachodnim Delhi.

Założenie jest takie samo jak w przypadku Uttar Pradesh. Power Ledger obrało sobie za cel zapewnienie konsumentom szerszego dostępu do tańszej energii pochodzącej z odnawialnych źródeł oraz umożliwienie właścicielom infrastruktury fotowoltaicznej zarabiania na nadwyżkach energetycznych.

Indie wykazują się proaktywnym podejściem do technologii blockchain. 27 listopada Indyjskie Ministerstwo Elektroniki i Technologii Informacyjnych oświadczyło, iż dostrzega duży potencjał w technologii blockchain. Ministerstwo dodało również, że pracuje nad strukturami blockchain na poziomie krajowym.

Tagi
Blockchain blockchain w indiach idie blockchain Indie power ledger

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.