za

Rosja zamierza do końca roku ustalić zasady dotyczące płatności transgranicznych w kryptowalutach

2022-09-13
Bitcoin
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Rosja chce do końca roku wprowadzić kryptowalutowe płatności w handlu zagranicznym. Premier kraju, Michaił Miszustin, oficjalnie poinstruował dziś rząd, aby do 19 grudnia 2022 r. doszedł do konsensusu w sprawie regulacji cyfrowych aktywów.

Rosja chce używać kryptowalut w handlu międzynarodowym

Kilka miesięcy temu Rosja rozważała możliwość uznania kryptowalut jako środka płatniczego. Jednak wówczas szybko zrezygnowano z tego pomysłu ze względu na brak jasnych przepisów prawnych dotyczących tego typu aktywów.

Wiceminister finansów, Aleksey Moiseev powiedział wówczas, że “w tej chwili nie ma możliwości uznania kryptowalut za środki płatnicze”. Dodał jednak, że nie widzi przeciwskazań w traktowaniu ich jako instrumenty inwestycyjne.

Wciąż aktualny jest jednak pomysł uznania kryptowalut za transgraniczne środki płatnicze. Na początku września Ministerstwo Finansów Federacji Rosyjskiej ogłosiło, że jest gotowe do uznania kryptowalut w tej roli, ale tylko wtedy, jeśli będzie można je bezpiecznie i legalnie kupić oraz sprzedać.

“Płatności transgraniczne w kryptowalutach będą mogły być dokonywane tylko przez banki i inne uprawnione instytucje finansowe. Ponadto, aby dokonać takiej płatności, będzie wymagana zgoda obu stron transakcji”

– dodał wiceminister finansów Aleksey Moiseev.

Kryptowalutowe płatności na poziomie lokalnym

Rosja może być pierwszym krajem na świecie, który autoryzuje transgraniczne płatności kryptograficzne, jednocześnie zakazując takich transakcji na poziomie lokalnym. Kraj stał się jedną z najbardziej niepewnych jurysdykcji dla kryptowalut, pomimo przyjęcia w 2020 r. swojej głównej ustawy związanej z kryptowalutami, O cyfrowych aktywach finansowych.

Prawo zabrania Rosjanom używania kryptowaluty jako środka płatniczego. Nie zakazuje jednak działań takich jak handel kryptowalutami i wydobycie w kraju. Rosyjskie organy nadzoru finansowego nie zatwierdziły żadnej lokalnej platformy handlu kryptowalutami, zezwalając tylko na transakcje kryptograficzne za pośrednictwem zagranicznych giełd kryptograficznych, takich jak Binance.

Podsumowanie

Kwestia akceptowania kryptowalut w handlu zagranicznym wydaje się być szczególnie istotna dla Rosji po licznych sankcjach nałożonych na ten kraj. Plany tego kraju mogą stanowić więc ważny krok w historii rozwoju kryptowalut. Z pewnością jest to temat, o którym należy ciągle dyskutować, ponieważ ma on duży potencjał wpływu na przyszłość rynków finansowych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.