za

Kurs bitcoina rośnie. Maleje “strach” inwestorów

robinhood aplikacja rejestracja

Kurs bitcoina utrzymuje się powyżej 22 000 USD. ETH trzyma z kolei poziom 1700 USD. W tle maleje strach inwestorów.

Kurs BTC rośnie

Cena bitcoina zaczęła mocno rosnąć. W momencie pisania tych słów za 1 BTC należy zapłacić aż 22 370 USD. Przekłada się to na skok ceny o 2% w skali doby i 12% w ciągu 7 dni.

Jak wpływa to na nastroje na rynku? Dziś indeks strachu i chciwości jest na poziomie 34, co oznacza “zwykły” strach. Wskaźnik zbliża się do neutralnych poziomów.

Warto dodać, że niewiele wcześniej indeks znajdował się na pułapie 25, czyli ekstremalnego strachu.

Jeszcze lepiej sytuacja wygląda w przypadku etheru. Indeks strachu i chciwości odnoszący się do nastrojów na tym rynku jest już na poziomie 45, co oznacza neutralne nastawienie inwestorów do ETH. Jeszcze trzy dni temu wskaźnik pokazywał 37, co oznaczało strach.

Powody wzrostów?

Obecna sytuacja na rynku po raz kolejny pokazuje, że bitcoin podąża swoimi ścieżkami. W tle mamy bowiem nadal potencjalny kryzys energetyczny i gospodarczy. Banki centralne na całym świecie nadal kontynuują politykę zacieśniania ilościowego, czyli w praktyce podnoszenia stóp procentowych. Powinno to więc skutkować mocnymi spadkami wycen kryptowalut, które mimo wszystko nadal uchodzą za ryzykowne aktywa. Te jednak drożeją.

Możliwe, że wzrosty napędza oczekiwanie inwestorów na the Merge, czyli zmianę algorytmu emisji coinów w sieci Ethereum. To zresztą ETH drożało jeszcze parę godzin temu mocniej niż bitcoin.

Wzrosty mogą być jednak jeszcze nadal korektą spadków, jakie mieliśmy parę miesięcy temu. Nie jest wykluczone, że przed nami jeszcze spadki i uklepanie dołka poniżej 20 000 USD.

Na kolejną hossę z pewnością poczekamy do następnego halvingu w sieci Bitcoin. Ten ma mieć miejsce w 2024 r. To jednak założenie, że na rynku kryptowalut nic się nie zmieni. Możemy zaś prognozować, że branże zacznie “ciągnąć” za sobą ether, który ma więcej powodów do wzrostów niż bitcoin – przed nami kolejne etapy Ethereum 2.0, które mocno zreformują łańcuch, poprawiając m.in. jego skalowalność.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.