za

Visa i Mastercard zawieszają usługi dla rosyjskich banków

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

W związku z nałożonymi na Rosję zachodnimi sankcjami, wraz z początkiem tygodnia Visa i Mastercard rozpoczęły blokadę swoich usług dla wielu rosyjskich instytucji. Obie firmy zobowiązały się również do współpracy z organami regulacyjnymi w celu egzekwowania wszelkich przyszłych sankcji.

Visa i Mastercard zawieszają usługi w Rosji

Visa i Mastercard w dniach 28 lutego i 1 marca wydały oświadczenia, w których wyraziły swoje poruszenie obecną sytuacją. Firmy przekazały również po 2 miliony USD na pomoc pokrzywdzonym w wyniku trwającej wojny. Mastercard zobowiązał się również do aktywnego monitorowania i reagowania na cyberataki. Działalność hakerska jest bowiem istotną składową hybrydowych konfliktów, charakterystycznych dla obecnych czasów.

Obie korporacje nie podają jednak dokładnych informacji, jakim podmiotom został ograniczony dostęp do ich usług.

W wyniku nakazu sankcji zablokowaliśmy wiele instytucji finansowych w sieci płatności.” – poinformował Mastercard. W oświadczeniu Visy można jedynie przeczytać, że “podejmuje szybkie działania w celu dopasowania się do obecnych sankcji”.

Reuters powołując się na zaznajomione ze sprawą źródło, informuje o długiej liście zablokowanych rosyjskich instytucji finansowych. Znajdują się na niej między innymi rosyjski bank centralny, VTB (drugi co do wielkości pożyczkodawca w kraju) i podmioty oznaczone jako Specially Designated Nationals.

Rosja odcięta do SWIFT

Następstwem rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest szereg sankcji wymierzonych w Rosję. Represje obejmują ogromne kary pieniężne, zawieszenie dostaw, a także wykluczenie części banków z systemu SWIFT, międzynarodowego systemu komunikacji finansowej.

To nie pierwszy raz, gdy ze względu na politykę prowadzoną przez Putina, Rosję dotykają bolesne konsekwencje. Po sankcjach nałożonych w 2014 roku, Rosja w ramach działań banku centralnego stworzyła własny System Transmisji Informacji Finansowej. Po odłączeniu SWIFT, rosyjskie banki mogą teoretycznie przełączyć się na ten system i na krajowe karty płatnicze MIR. Nie umożliwiają one jednak dokonywania płatności za granicą.

Do tej pory, wiele środków represyjnych związanych z dostawami Rosja obchodziła przy pomocy zależnej od siebie Białorusi. Nieoficjalnie mówi się jednak, że obecne sankcje mogą zostać rozszerzone również o Białoruś.

Atak na Ukrainę negatywnie odbił się na rosyjskiej gospodarce. Niestety najbardziej cierpią na tym zwykli obywatele. Rubel znacząco stracił na wartości, a podstawowe stopy procentowe zostały podniesione ponad dwukrotnie. Wielu Rosjan, bojąc się o narodową walutę, zamierza wymienić swoje oszczędności na, bardziej stabilne, dolary i euro.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.