za
rosja środki płatnicze

Rosja uzna kryptowaluty za środki płatnicze

Rosja zalegalizuje płatności kryptowalutowe, mówi minister handlu kraju. – Pytanie brzmi, kiedy to się stanie, jak to się stanie i jak zostanie uregulowane. Teraz aktywnie angażują się w to zarówno bank centralny, jak i rząd – powiedział Denis Manturow.

Rosja zalegalizuje płatności w kryptowalutach

Według Ministerstwa Przemysłu i Handlu Federacji Rosyjskiej i stojącego na jego czele Manturowa, Rosja zalegalizuje płatności kryptowalutowe „prędzej czy później”.

Rząd bada ponoć różne kwestie związane z adopcją kryptowalut. Obecnie nie sfinalizował jeszcze żadnej konkretnej polityki dotyczącej płatności. Jednak legalizacja kryptowalut została zalecona przez rosyjskie ministerstwo finansów w ustawie „O cyfrowej walucie” z kwietnia.

Zgodnie z doniesieniami agencji TASS, Manturow został w tym tygodniu zapytany na forum edukacyjnym New Horizon, czy trwają prace nad zalegalizowaniem płatności kryptowalutami.

– Myślę, że tak. Pytanie brzmi, kiedy to się stanie, jak to się stanie i jak będzie to uregulowane. Teraz zarówno bank centralny, jak i rząd są w to aktywnie zaangażowane. Wszyscy są skłonni myśleć, że jest to kwestia czas i prędzej czy później w takim czy innym formacie zostanie to przeprowadzone – powiedział. – Wszystko to musi to być legalne, poprawne, zgodne z regułami, które zostaną sformułowane – dodał.

rosja środki płatnicze

Zmiana polityki

Bank Centralny Rosji (CBR) i Ministerstwo Finansów do niedawna miały całkowicie przeciwne poglądy na temat regulacji kryptowalut. Ten pierwszy był zwolennikiem całkowitego zakazu, z kolei resort dążył do regulacji i opodatkowania.

Jeszcze w styczniu CBR zaproponował całkowity zakaz lokalnego handlu i kopania kryptowalut ze względu na potencjalne „zagrożenia dla stabilności finansowej” związane z sektorem.

Po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę CBR przyznało jednak w zeszłym miesiącu, że przyjęło zbyt agresywne stanowisko wobec kryptowalut, które mogłoby zahamować rozwój rynku. Prezes banku, Elvira Nabiullina, zauważyła, że liczne sankcje gospodarcze nałożone na kraj były kluczowym czynnikiem zmiany nastrojów antykryptowalutowych.

Z kolei przewodniczący komisji ds. energii Dumy Państwowej, Pavel Zavalny, powiedział niedawno, że Rosja może zacząć sprzedawać gaz w zamian za bitcoiny.

Uznanie przez Rosję bitcoina za środek płatniczy z pewnością dałoby rynkowi mocny impuls prowzrostowy. Byłby to pierwszy raz, gdy mocarstwo podeszło do kryptowaluty w tak liberalny sposób.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.