za
Pavel Zavalny rosja ropa btc

Rosja będzie sprzedawać gaz za BTC?

Nexo Earn Aplikacja

Rosja może handlować z „zaprzyjaźnionymi” krajami w walutach narodowych lub bitcoinach. Tak przynajmniej twierdzi przewodniczący komisji ds. energii Dumy Państwowej – Pavel Zavalny.

Rosja sprzeda ci gaz w zamian za BTC?

Rosja jest otwarta na przyjmowanie bitcoinów w ramach eksportu surowców naturalnych, powiedział na konferencji prasowej w czwartek przewodniczący komitetu energetycznego parlamentu Pavel Zavalny.

Polityk wyjaśnił, że Rosja jest otwarta na przyjmowanie różnych walut w swoim eksporcie. Chodzi m.in. o handel gazem ziemnym. Kraj jest ponoć elastyczny i otwarty na preferencje płatnicze kupujących. Zavalny zastrzegł jednak, że warunki handlu będą zależeć od statusu stosunków zagranicznych mocarstwa z państwem importującym.

– Jeśli chodzi o nasze „przyjazne” kraje, takie jak Chiny czy Turcja, które nie wywierają na nas presji, to od jakiegoś czasu proponujemy im płatności w walutach narodowych, takich jak rubel i juan – powiedział polityk. – W przypadku Turcji mogą to być liry i ruble. Może więc istnieć wiele różnych walut i jest to standardowa praktyka. Jeśli chcą bitcoina, będziemy handlować bitcoinem – dodał.

Wcześniej inni członkowie elity Rosji przyznali, że domagają się, by „nieprzyjazne” im kraje płaciły za rosyjski gaz w rublach. Przewodniczący komisji ds. energii w Dumie Państwowej powtórzył tę opinię dodając, że jego zdaniem Rosja powinna również akceptować złoto.

Kiedy handlujemy z krajami zachodnimi… powinny one płacić nam twardymi pieniędzmi – powiedział Zavalny. A twarde pieniądze to złoto… albo muszą płacić w dogodnych dla nas walutach, a jest to waluta narodowa – rubel. Dotyczy to naszych “nieprzyjaznych” krajów – dodał.

Pavel Zavalny rosja ropa btc

Putin zmienia zdanie

Rosja jest teraz otwarta na przyjmowanie bitcoinów, choć Władimir Putin jeszcze w zeszłym roku odrzucił taką możliwość w wywiadzie podczas wydarzenia Russian Energy Week w Moskwie.

– Wierzę, że [BTC] ma wartość – powiedział wtedy Putin. – Ale nie wierzę, że można go wykorzystać w handlu ropą – dodał.

Warto jednak dodać, że obecna wielkość rynku bitcoin i jego płynność stawiają pytanie, czy kryptowaluta faktycznie może być obecnie szeroko stosowana przez różne kraje w handlu międzynarodowego.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności