Konto Robinhooda na Twitterze zostało zhakowane. Przestępcy promowali token RBH

Bezpieczeństwo

Hakerzy włamali się na konta mediów społecznościowych Robinhooda, znanej amerykańskiej platformy internetowej. Następnie zaczęli promować token RBH.

Hakerzy promują podejrzany token

W środę konto Robinhooda opublikowało tweeta zapowiadającego debiut nowego tokena RBH w sieci BSC, z początkową ceną 0,0005 USD. Post był zachętą do kupna tokenów.

Od razu dodajmy, że w sieci brakuje informacji o twórcy RBH i tokenomice projektu. Wszystko jest więc najpewniej próbą wyłudzenia środków od naiwnych inwestorów.

Zaatakowano również inne profile Robinhooda w mediach społecznościowych, nie tylko ten na Twitterze. Według analizy dostarczonej przez ZackXBT, oszuści byli w stanie zarobić w ten sposób tokeny BNB o wartości około 8200 USD.

Po incydencie dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao (CZ), ujawnił na Twitterze, że konto, o którym mowa, zostało zhakowane. Tweet nie był już potem widoczny na profilu Robinhooda.

 

Firma ostrzegła też przed tego typu oszustwami:

Zdajemy sobie sprawę z nieautoryzowanych postów z profili Robinhooda na Twitterze, Instagramie i Facebooku, które zostały usunięte w ciągu kilku minut.

Platforma transakcyjna dodała, że na podstawie obecnego dochodzenia podejrzewa, że za atak był odpowiedzialny ktoś z spoza firmy.

CZ z Binance zwrócił uwagę na sprawę i zachęcił społeczność do zachowania ostrożności i zdrowego rozsądku podczas inwestowania w tokeny, nawet jeśli wszystko wydaje się całkowicie autentyczne.

Atak na VIP-ów

Do najgłośniejszego ataku hakerskiego na Twitterze doszło 15 lipca 2020 r. Hakerzy z łatwością zhakowali wtedy systemy bezpieczeństwa portalu. W efekcie przejęli konta wielu znanych osób ze świata biznesu czy polityki. Chodzi np. o Elona Muska, Billa Gatesa i Warrena Buffeta. Pod kontrolą przestępców znalazły się nawet konta byłego prezydenta USA Baracka Obamy i ówczesnego kandydata na głowę państwa Joe Bidena. Mózgiem tej hakerskiej operacji był 17-letni Graham Clark z Tampa na Florydzie (pisaliśmy o tym szerzej tutaj).

Cybersecurity Ventures przewiduje, że światowe koszty dot. cyberprzestępczości będą rosły o 15% rocznie w ciągu najbliższych pięciu lat, przekraczając poziom aż 10 bilionów dolarów do 2025 r.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
CZ hakerzy RBH robinhood Twitter
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.