Portugalia zwalnia kryptowaluty z podatku VAT

Prawo, podatki, księgowość

Kryptowaluty zostały zwolnione przez portugalski urząd skarbowy z podatku VAT. Decyzja ta dotyczy zarówno handlu kryptowalutami jak i ich „kopania”. […]

Kryptowaluty zostały zwolnione przez portugalski urząd skarbowy z podatku VAT. Decyzja ta dotyczy zarówno handlu kryptowalutami jak i ich „kopania”. Co ważne, to nie pierwsza tego typu decyzja władz Portugalii. W tym kraju cyfrowe waluty są też zwolnione z podatku PIT.

Portugalia nie pobiera podatku VAT od kryptowalut

O pozytywniej zmianie dla zwolenników kryptowalut napisała gazeta Jornal de Negocios. Bezpośrednim źródłem jest jednak interpretacja przepisów podatkowych wydana dla jednej z kopalni. Fiskus potwierdził w tej drugiej, że transakcje między „kopalnią”, a „górnikami” są zwolnione z podatku od wartości dodanej (VAT – w Portugalii IVA). Ważną kwestią jest to, że interpretacja urzędu jest uznawana za wiążącą dla wszystkich spraw podatkowych związanych z kryptowalutami, które toczą się w Portugalii.

portugaliaTo nie wszystko. Z dokumentu można dowiedzieć się też, że z podatku VAT zwolnione są także transakcje  typu krypto-krypto (czyli wymiany kryptowalut między sobą), jak i wymiany kryptowalut na waluty fiat. Podstawą pisma jest interpretacja Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dot. sprawy C-264/14 Hedqvist („Zgodnie z orzeczeniem TSUE wymiana kryptowalut na „prawdziwą” walutę stanowi odpłatną usługę bez podatku VAT”).

Na tym polu Portugalia pozostaje jednak samotną wyspą. Jeśli spojrzymy np. na Francję, tam czynność polegająca na wymianie Bitcoinów na fiaty może nie podlegać podatkowi VAT, ale już przychody z kopania kryptowalut czy opłaty za płatności są traktowane jako usługi opodatkowane podstawową stawką VAT.

Zwolnienie z PIT

To nie wszystko. Portugalia wcześniej uznała już, że krypto-inwestorzy nie muszą płacić podatku dochodowego (PIT, w Portugalii IRS), bowiem wymiany kryptowalut są tam uznawane za transakcje walutowe. Dochód z tego typu transakcji (co ciekawe, podobnie jak ma to miejsce w kwestii dochodów kapitałowych), jeśli tylko nie stanowi działalności gospodarczej, jest zwolniony z podatków.

Skąd to liberalnego podejście? Portugalia ma problemy gospodarcze (wynikające m.in. z niżu demograficznego). By z nimi walczyć zdecydowała się na szereg reform fiskalnych, których celem jest sprowadzenie do kraju młodych Portugalczyków z innych państw (wprowadzono w życie też całkowite zwolnienie z PIT przez 10 lat).

O tym, jak polskie prawo podchodzi do kryptowalut, przeczytacie tutaj.

Źródło: https://doportugalii.pl/kryptowaluty-zwolnione-z-vat-i-pit-w-portugalii/

Tagi
bitcoin vat bitcoin vat portugalia kryptowaluty podatki kryptowaluty vat kryptowaluty vat portugalia podatki zwolnienie z vat portugalia

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.