za

ONZ będzie jutro debatować na temat sztucznej inteligencji

1,5% dla maluszka

Sztuczna inteligencja staje się tematem politycznym. Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych przeprowadzi w tym tygodniu w Nowym Jorku dyskusję na jej temat. Chodzi o przeanalizowanie tego, jakie zagrożenia niesie za sobą rozwój AI. Przy okazji władze organizacji chcą rozpocząć międzynarodowy dialog na temat wpływu nowej technologii na pokój na świecie.

Sztuczna inteligencja stanowi zagrożenie?

Sztuczna inteligencja to tylko technologia. Podobnie jak młotek, może służyć lub zagrażać ludziom. Wszystko zależy od tego, jak jej używamy. Wiemy już jednak o tym, że AI może być wykorzystywana np. w wojnie informacyjnej. Przykłady? Jakiś czas temu w sieci pojawiły się grafiki (wyglądające jak fotografie), które przedstawiały aresztowanie Donalda Trumpa. Zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Wszystko miało miejsce w czasie, gdy były prezydent faktycznie miał zostać formalnie aresztowany w związku ze sprawą dot. wręczenia łapówki jego domniemanej byłej kochance.

Dlaczego powyższe jest takie groźne? Wszyscy pamiętamy zamieszki na Kapitolu. Zwolennicy Trumpa wkroczyli do amerykańskiego parlamentu. Chcieli dać wyraz swojej niezgodzie na sukces wyborczy Joe Bidena. Powyższe “zdjęcia” wykonane przez AI mogą w przyszłości posłużyć podsyceniu takich nastrojów i w efekcie doprowadzić do tragedii.

To jednak nie wszystko. ChatGPT jest zdolny do generowania treści postów, które mogą trafiać na social media. I robi to szybciej niż człowiek. Może więc zalać internet fake newsami. To wszystko poważne zagrożenia – zwłaszcza w dobie wojny informacyjnej.

onz sztuczna inteligencja

ONZ chce wziąć sprawy w swoje ręce

Sprawą chce się zająć ONZ. W czerwcu sekretarz generalny organizacji, Antonio Guterres, poparł propozycję grupy dyrektorów firm technologicznych zajmujących się AI, dotyczącą utworzenia międzynarodowego organu nadzorującego sztuczną inteligencję. Chodziłoby o coś na miarę Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Wiadomo, że sprawa nabiera kształtów. Już jutro ONZ będzie prowadziła debatę na ten temat. Poprowadzi ją brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.

Możliwości [sztucznej inteligencji] są niezwykłe. Jednak musimy, i tak zrobimy, podejść do tego w bezpieczny sposób

– powiedział z kolei brytyjski premier Rishi Sunak podczas przemówienia na czerwcowej konferencji “London Tech Week”.

Chcę, aby Wielka Brytania była nie tylko intelektualnym domem, ale także geograficznym domem globalnych przepisów bezpieczeństwa AI

– dodał.

O powstanie stosownych regulacji rynku apelował też ostatnio Bill Gates. Jego zdaniem to konieczne, by AI służyła ludzkości.

Historia pokazuje, że możliwe jest sprostanie wyzwaniom stworzonym przez nowe technologie, a jeśli rządy i sektor prywatny zrobią to, co do nich należy, możemy to zrobić ponownie

– napisał na Twitterze.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności