Poznaj najbardziej znane miksery kryptowalut. Jak działają i dlaczego są kontrowersyjne?
Miksery kryptowalut to usługi mające na celu zwiększenie prywatności użytkowników kryptowalut poprzez ukrycie pochodzenia transakcji. Przez to ostatnie budzą nierzadko spore kontrowersje. W tym tekście prezentujemy wam niektóre z najbardziej znanych tego typu rozwiązań.
Jak działają miksery?
Jak w skrócie działają miksery kryptowalut?
Najpierw użytkownicy wysyłają do nich kryptowaluty, które chcą wymieszać. Muszą je umieścić na określonym adresie. Mikser następnie miesza kryptowaluty od wielu użytkowników, przesyłając je między różnymi adresami. Proces ten może wykorzystywać różne metody i algorytmy, by jak najbardziej utrudnić śledzenie transakcji.
Po zakończeniu procesu mieszania, platforma wypłaca kryptowaluty na adres(y) podane przez użytkownika. Wypłacone środki pochodzą z różnych źródeł. Pojedyncza wypłata jest efektem "wymieszania" wszystkich środków, jakie trafiły do miksera.
Za korzystanie z usługi miksery pobierają opłatę, która jest zazwyczaj procentem od wymieszanej kwoty.
Private.Cash
Private.Cash to protokół zapewniający rozwiązanie do przeprowadzania prywatnych transakcji w sieci Ethereum. Wprowadza do sieci typ transakcji znany jako „transakcja genesis”, która jest wysyłana przez router Genesis. Transakcje te różnią się od zwykłych tym, że nie mają hashu transakcji. Zamiast tego są kierowane przez wspomniany router Genesis, który nie jest adresem ani inteligentnym kontraktem. W praktyce oznacza to, że transakcja jest anonimowa, a jej nadawca jest oznaczony jako „GENESIS” i nie można go powiązać z żadnym adresem. Taka konstrukcja gwarantuje, że transakcja pozostanie niewykrywalna.
Cyclone Protocol
Cyclone to fork Tornado Cash. Jest dostępny na IoTEX, Binance Smart Chain (BSC) i Polygon. Narzędzie posiada certyfikat „KYC” wydany przez firmę audytorską, choć okoliczności jego wydania są dość niejasne.
W przeciwieństwie do mikserów kryptowalut, takich jak UniJoin i Coinomize, protokół Cyclone jest zarządzany przez zdecentralizowaną organizację autonomiczną (DAO), co oznacza, że jest całkowicie zdecentralizowany, co dodatkowo zwiększa anonimowość. DAO Cyclone działa na blockchainie IoTeX.
Chociaż protokół Cyclone został zbudowany przy użyciu sprawdzonego kodu, witryna internetowa projektu zawiera ostrzeżenie informujące, że obecna wersja to nadal tylko oprogramowanie eksperymentalne i użytkownicy mogą skorzystać z protokołu, ale robią to na własne ryzyko. Innymi słowy, twórcy nie mogą nikomu zagwarantować, że jego środki są bezpieczne.
0xMonero
0xMonero to mikser i zarazem blockchainowy most, który współpracuje tylko z 0xMonero (0xMR), tokenem dostępnym na dziewięciu różnych blockchainach. 0xMR jest zintegrowany z portfelem Incognito i może być używany w niektórych kasynach online. Mikser 0xTIP działa jako bot w aplikacji Telegram. W praktyce transakcje, które się na nim opierają, są anonimowe, bowiem korzystają z tzw. ukrytych adresów czy sygnatur pierścieniowych (klucze publiczne są "tasowane" w celu zapewnienia anonimowości).
White Ethereum
Mikser White Ethereum zapewnia anonimowość, umożliwiając użytkownikom umieszczanie ETH w poolu, a następnie anonimową wypłatę środków na dowolny adres w sieci. Depozyty ograniczają się jednak do 5 ETH. Oznacza to więc mniejsze możliwości niż w przypadku najbardziej znanego miksera - Tornado Cash (100 ETH).
Podsumowanie
Miksery kryptowalut budzą niemałe kontrowersje. Często sama ich ideę krytykuje się ze względu na potencjalne wykorzystanie takich narzędzi do prania pieniędzy czy ukrywania nielegalnych transakcji. Z tego powodu, w niektórych jurysdykcjach działalność takich serwisów może być niezgodna z prawem lub podlegać ścisłym regulacjom.
Pomimo tych wątpliwości, niektórzy użytkownicy wykorzystują miksery do ochrony swojej prywatności z legalnych przyczyn. Takie osoby podkreślają, że w świecie, gdzie transakcje kryptowalutowe są publicznie dostępne w blockchainie, prywatność jest trudna do zachowania.
Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.
Newsletter Bitcoin.pl
Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.
Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności