za
Zarobki szefa SEC będą na poziomie 1 USD rocznie.

Zarobki szefa SEC pod ostrzałem: Czy 1 USD rocznie to nowa norma?

Jeden z członków Izby Reprezentantów USA zaproponował, aby obciąć wynagrodzenie Gary’ego Genslera do 1 USD rocznie. Gensler stoi na czele Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), czyli podmiotu, który stale wojuje z branżą kryptowalut. Tak drastyczne obniżenie wynagrodzenia zostało zaproponowane w poprawce do Ustawy o Usługach Finansowych i Ogólnych Sprawach Rządowych (FSGG), zaś autorem pomysłu jest Tim Burchett. Czy zarobki szefa SEC faktycznie wyniosą już niedługo 1 USD rocznie?

Gary Gensler z pensją 1 USD rocznie – czy to nowe zarobki szefa SEC?

Gary Gensler jest personą, której nie trzeba specjalnie przedstawiać kryptowalutowej społeczności. Dawniej entuzjasta kryptowalut, zaś dziś ich gorliwy tępiciel. Choć brzmi to jak fragment biografii netflixowego antagonisty, Gary Gensler i SEC mają ogromny wpływ na rynek kryptowalut. Kolejne pozwy w stronę największych graczy tego sektora (takich jak Ripple Labs, czy giełda kryptowalut Coinbase) pokazują, że Gensler ma możliwość kształtowania sytuacji na rynku.

Co ciekawe, nad ekonomistą już od jakiegoś czasu wisi spora ilość krytyki. Ostatnio krytykował go np. Elon Musk. Zasugerował on, że SEC powinien nie tylko zmienić sposób działania, ale należy także ukarać konkretnych urzędników. Oprócz Muska, Genslerem i SEC zainteresowali się także członkowie Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych. W trakcie posiedzenia 6 listopada zarówno Tim Burchett, jak i Steve Womack zaznaczyli, że SEC oraz Gensler powinni być włączeni do ustawy mającej na celu drastyczne ograniczenie finansowania wielu agencji rządowych. Burchett zasugerował, że roczna pensja Genslera powinna być ograniczona do 1 USD.

Smutny Gary Gensler.

Ile obecnie zarabia przewodniczący SEC?

Szacuje się, że Gensler zarabia ponad 300 000 USD rocznie za pełnienie obowiązków przewodniczącego SEC. To oczywiście tylko jedno ze źródeł jego przychodu, ponieważ ten amerykański polityk to także były inwestor Goldman Sachs. Obniżenie pensji do 1 USD rocznie ma mieć raczej wymiar symboliczny. Członek Izby Reprezentantów Steve Womach twierdzi, że najlepszym rozwiązaniem będzie zredukowanie finansowania dla SEC, aby ograniczyć „natrętność” tej instytucji regulacyjnej.

Co więcej, głębokie cięcia budżetowe mają zmusić SEC do skoncentrowania się na podstawowym zadaniu instytucji. Jest to dość zaskakujące stanowisko, zważywszy na to, że przez ostatnie lata SEC był niczym jedyny szeryf na Dzikim Zachodzie. Kryptowalutowe firmy drżały, aby wodzący wzrokiem po rynku Gensler nie zainteresował się właśnie nimi. Okazuje się, że kryptowalutowa odwilż może przyspieszyć proces wystrzału wartości rynku kryptowalut.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 443,87 USD0,13%
Ethereum logo
EthereumETH
3520,03 USD0,42%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,07%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
592,28 USD1,14%
Solana logo
SolanaSOL
135,02 USD-0,67%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3521,15 USD0,47%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,05%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,38%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,63 USD6,59%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,05%