za
litecoin smart kontrakty

MimbleWimble Extension Block Litecoina gotowe na testy

Binance Launchpool

Fundacja Litecoin ukończyła właśnie kod MimbleWimble Extension Block (MWEB), który zwiększy skalowanie i prywatność kryptowaluty, którą opiekuje się organizacja.

MimbleWimble Extension Block

Po ponad roku ciągłych prac, kod MWEB jest teraz „kompletny”. Wiadomość przekazał główny programista Litecoina, David Burkett.

Dodał, że kod jest teraz gotowy do formalnego audytu, jaki przeprowadzą już inni programiści. Proces ten może jednak zająć od kilku tygodni do paru miesięcy – w zależności od skali ewentualnych poprawek.

Po ostatecznym sfinalizowaniu kod zostanie włączony do głównej bazy kodu Litecoina. Następnie będzie przygotowany pod prace operatorów węzłów i górników. Jak dodano w ogłoszeniu fundacji, to sama społeczność zadecyduje, jak szybko MWEB zostanie aktywowane w blockchainie LTC.

MimbleWimble Extension BlockCo wnosi MWEB?

Sieć testowa MimbleWimble wystartowała w październiku 2020 roku. Natomiast sam kod testowano przez pięć miesięcy.

Aktualizacja bloku i włączenie do sieci protokołu MimbleWimble poprawi kluczowe funkcje, których brakuje dziś Litecoinowi. Z pewnością zwiększy prywatność kryptowaluty i poprawi jej skalowalność. Założyciel Litecoina, Charlie Lee, od kilku lat skupia się właśnie na skalowalności i prywatności swojego projektu. Uważa to za kluczowy etap w ewolucji LTC.

MimbleWimble powstało w sierpniu 2016 roku. Wszystko rozpoczęło się od tego, że użytkownik o pseudonimie „majorplayer”, na kanale IRC opisał swój pomysł na nowy protokół jako prywatne i skalowalne uaktualnienie dla Bitcoina. Zauważyła to grupa programistów, którzy głębiej zainteresowali się projektem. Wśród nich był m.in. Andrew Poelstra z BlockStream, który w 2017 roku przygotował pełną dokumentację dla nowego protokołu. Początkowo miał być to sidechain Bitcoina. Ograniczenia BTC skłoniły jednak programistów do stworzenia własnej kryptowaluty – Grin.

Skąd jednak tak zaskakująca nazwa? Jak się okazuje, protokół czerpie swoją nazwę od zaklęcia, które znają wszyscy fani powieści z przygodami Harry’ego Pottera. Dzięki tej stosunkowo nowej technologii, którą wcześniej wykorzystano w kryptowalutach Grin i Beam, sieć pozwala nadawcom zaszyfrować transakcje przy pomocy tzw. „czynników oślepiających”. To znacznie poprawia prywatność łańcucha bloków, jednocześnie zwiększając jego skalowalność.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności