za
Michaił Klyukin

Michaił Klyukin, rosyjski oligarcha, oskarżony o obejście sankcji za pomocą kryptowalut

Binance Launchpool

Objęty sankcjami rosyjski oligarcha, Michaił Klyukin, został teraz oskarżony o rzekome unikanie tychże. Użył przy tym kryptowalut.

Michaił Klyukin obchodził sankcje za pomocą kryptowalut?

Sprawą zainteresował się The Guardian. Michaił Klyukin zasiadał w radzie nadzorczej rosyjskiego pożyczkodawcy Sovcombank. Do tego był współwłaścicielem Copper Technologies, firmy, która specjalizuje się w cyfrowych systemach do inwestowania i handlu kryptowalutami. Rosjanin posiadał w niej 2% udziałów. W marcu trafił na listę sankcji USA. Wszystko wydarzyło się w odpowiedzi na atak Rosji na Ukrainę.

Ponieważ obecność Klyukina w rejestrze akcjonariuszy stwarzała ryzyko dla Copper, spółka postanowiła pozbawić go akcji. A dokładniej: działając jako pośrednik ułatwiła ich sprzedaż. Nowy nabywca zapłacił za nie ponad 15 milionów funtów.

Potem jednak Copper zamieniło funty na kryptowaluty i przekazało te zasoby cyfrowe Klyukinowi. I tu pojawia się problem, bowiem wiele wskazuje na to, że chodziło o to, by uniknąć naruszenia amerykańskich sankcji, które zakazują kontaktów biznesowych z osobami objętymi sankcjami.

Eksperci prawni podkreślają, że firma naraziła się na tzw. wtórne sankcje. Te umożliwiają Waszyngtonowi karanie podmiotów spoza USA, które podważają amerykańskie sankcje. W praktyce może np. chodzić o wykluczenie takiego podmiotu z amerykańskiego systemu finansowego.

Nie chodzi już tylko o to, że doszło do transakcji na linii Cooper-Klyukin. Zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym wydanym przez prezydenta Joe Bidena zabrania się wykonywania transakcji z wykorzystaniem walut cyfrowych w celu obejścia sankcji. Firma złamała więc aż dwie ważne zasady.

Sama spółka tak komentuje aferę:

Dokładnie rozważyliśmy konsekwencje przy wsparciu wyspecjalizowanego doradcy ds. sankcji w różnych jurysdykcjach i doszliśmy do wniosku, że transakcja była zgodna ze wszystkimi obowiązującymi wymogami dotyczącymi sankcji.

Wątek brytyjskiego polityka

W sprawie pojawia się jeszcze wątek Philipa Hammonda, który został prezesem Copper w styczniu 2023 r.. Wcześniej był czynnym politykiem, członkiem Partii Konserwatywnej, a także od 13 lipca 2016 r. do 24 lipca 2019 r. kanclerzem skarbu w gabinecie Theresy May. Media podają, że pierwotnie nie był świadomy sprzedaży akcji rosyjskiego oligarchy, ale został o tym poinformowany później podczas przeglądu listy głównych akcjonariuszy.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
63 235,46 USD7,14%
Ethereum logo
EthereumETH
3108,65 USD4,71%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,00%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
585,28 USD3,88%
Solana logo
SolanaSOL
144,87 USD6,19%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,02%
XRP logo
XRPXRP
0,53 USD3,02%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3106,45 USD4,74%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD15,42%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,78 USD10,17%