za

Eksperci uważają, że kryptowaluty nie pomogą Rosji w omijaniu sankcji

Rosja przygotowuje się do pełnej legalizacji międzynarodowych płatności kryptowalutowych, ale osoby z branży wątpią, czy pozwoli to krajowi na obejście sankcji.

Rosja nie obejdzie sankcji

Rosyjscy eksperci od kryptowalut są zdania, że omijanie sankcji za pomocą kryptowalut jest „wielką iluzją”. Mimo tego kilka dni temu władze rosyjskie ogłosiły, że rozpoczęły opracowywanie mechanizmu rozliczeń transgranicznych z cyfrowymi walutami w roli głównej. Wszystko w celu zmniejszenia presji sankcji na rosyjską gospodarkę i handel. Ministerstwo Finansów poinformowało, że uzgodniło z Centralnym Bankiem Rosji projekt ustawy legalizującej takie transakcje.

Moskwie spieszy się teraz z przyjęciem przepisów dotyczących emisji, obrotu i różnych operacji z wykorzystaniem walut cyfrowych, w szczególności płatności za import i eksport, który został ograniczony zachodnimi sankcjami w związku z inwazją na Ukrainę. Tymczasem Izba Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła nową ustawę zawierającą środki mające na celu ograniczenie wykorzystywania kryptowalut do ich obchodzenia.

Na tym tle eksperci znający branżę podzielili się z rosyjskimi mediami swoimi opiniami na temat tego, jak realistyczne jest ominięcie sankcji za pomocą kryptowalut. Strona rosyjskiego portalu biznesowego RBC zebrała je w artykule, którego tytuł zaczyna się od wyrażenia: „Wielka iluzja”.

Według Marii Stankevich, dyrektor ds. rozwoju giełdy aktywów cyfrowych Exmo, wprowadzenie systemu płatności kryptowalutowych jest wielką iluzją. Przypomniała, że ​​wiele państwowych firm dyskutowało nad tą opcją już w 2014 roku, w obliczu wcześniejszych sankcji po aneksji Krymu przez Rosję.

Z kolei Mikhail Zhuzhzhalov, starszy prawnik w kancelarii Tomashevskaya & Partners, też mówi, że pomysł pokonywania sankcji finansowych za pomocą kryptowalut nie jest nowy. W 2018 r. władze rosyjskie rozważały zezwolenie międzynarodowym firmom mającym siedzibę w specjalnych regionach administracyjnych kraju na używanie cyfrowych walut w rozliczeniach z partnerami. Propozycja ta została odrzucona przez regulatorów, którzy mieli wówczas bardzo negatywne nastawienie do kryptowalut.

Ukrycie dużej liczby transakcji jest prawie niemożliwe – przyznała Maria Stankevich. Jak dodała, każdy, kto nadal będzie chciał współpracować z Rosją za pomocą kryptowalut, zostanie objęty sankcjami. Zauważa, że śledzenie transakcji kryptowalutowych jest jeszcze łatwiejsze niż przelewów bankowych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.