za
apple problemy antymonopolowe

Apple otwiera się na NFT. Jest jednak jedno duże “ale”

2022-09-26
BlockchainNFT
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Apple dodaje w App Store standaryzowaną akceptację aplikacji opartych na NFT.

Apple otwiera się na NFT

W raporcie przedstawionym przez Aidana Ryana w The Information, Apple przekazało, że NFT mogą być sprzedawane w aplikacjach w App Store. Cała sprzedaż tokenów musi jednak przechodzić przez system zakupów w aplikacji, co generuje opłaty ze strony firmy. Jak trafnie zauważa Ryan, zmusi to młode projekty i platformy do ograniczenia funkcjonalności w aplikacjach, aby uniknąć owych aż 30-procentowych opłat. Do tego ​​rzeczywiste koszty ponoszone przez programistów często przekraczają wspomniane 30% prowizji. Pomysł Apple może i jest więc ciekawym ruchem, ale chyba nie został do końca przemyślany przez pomysłodawców.

Dyrektor generalny Epic Games, Tim Sweeney, podzielił się swoimi przemyśleniami na ten temat w piątkowym tweecie, opisując mechanikę App Store jako „groteskowo zawyżoną usługę płatności w aplikacji”. Sweeney miał wiele konfliktów związanych z prowizjami App Store, ponieważ flagowy tytuł Epic Games, „Fortnite”, został usunięty z App Store po tym, jak firma próbowała obejść wspomnianą strukturę opłat. Jej CEO od dawna twierdzi, że stawki prowizji Apple nie są przyjazne dla programistów i nie generują wiele korzyści pod kątem rozwoju branży.

Crypto.com apple pay

Sweeney wcześniej zajmował neutralne stanowisko wobec NFT. Warto jednak dodać, że Epic wykazuje postawę, która nadal jest nastawiona na programistę (bez względu na to, czy obejmuje NFT, czy nie). Inni krytycy twierdzą, że takie a nie inne stanowisko Apple dobrze wróży nadchodzącym konkurentom firmy z rynku kryptowalut, takim jak np. projekt „Solana mobile”.

Konkurencyjny sklep z “apkami”

Nadszedł czas na bezpieczne, zintegrowane biometrycznie rozwiązania powiernicze, o których marzyliśmy, a które w jakiś sposób nie zmaterializowały się na road mapach mobilnych gigantów. Czas na sklep z aplikacjami zarządzany przez użytkowników i programistów, bez ograniczeń dotyczących tokenów i NFT, pozwalający na modele dystrybucji natywne dla web3, które nigdy nie byłyby możliwe w App Store i Google Play”

– tak wspomniany projekt przedstawia Anatoly Yakovenko, współtwórca Solany.

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.