Solana Mobile Stack

Solana będzie miała swój sklep z aplikacjami – Solana Mobile Stack

2022-07-11
Blockchain

"Nadszedł czas na bezpieczne, zintegrowane biometrycznie rozwiązania powiernicze, o których marzyliśmy, a które w jakiś sposób nie zmaterializowały się na mapach drogowych mobilnych gigantów. Czas na sklep z aplikacjami zarządzany przez użytkowników i programistów, bez ograniczeń dotyczących tokenów i NFT, pozwalający na modele dystrybucji natywne dla web3, które nigdy nie byłyby możliwe w App Store i Google Play" - tak nowy projekt przedstawia Anatoly Yakovenko, współtwórca Solany.

Solana Labs przygotowuje Solana Mobile Stack

Prezentujemy platformę Solana Mobile Stack o otwartym kodzie źródłowym dla systemu Android

- dodaje na stronie projektu Yakovenko.

Z dalszej części komunikatu dowiadujemy się, że platforma Solana Mobile Stack zawiera Seed Vault, czyli bezpieczny protokół przechowywania danych dla urządzeń mobilnych, który ułatwia natychmiastowe podpisywanie transakcji przy jednoczesnym oddzieleniu kluczy prywatnych od portfeli, aplikacji i systemu operacyjnego Android, a także Mobile Wallet Adapter i zintegrowane funkcje płatności.

To jednak nie wszystko - częścią projektu jest Saga, telefon z systemem Android, który ma pojawić się na rynku do pierwszego kwartału 2023 r. Urządzenie także zawiera Seed Vault. Smartfon będzie posiadał 6,6-calowy wyświetlacz, 512 GB pamięci i 12 GB pamięci RAM. Telefon można zamówić w ramach przedsprzedaży za kwotę 100 USDC.

Kolejną nowością będzie pakiet Solana SDK. Jest to funkcja zapewniająca programistom platformę do publikowania i dystrybucji własnych mobilnych aplikacji dApp.

Solana Mobile Stack

Solana rośnie w siłę

Aktywność w sieci Solanie nadal rośnie. Liczba aktywnych płatników opłat w skali miesiąca jest na poziomie 2,3 miliona (dane z czerwca). To o 44% więcej niż w grudniu 2021 r. Z kolei liczba programów wykorzystywanych na Solanie w skali dnia wynosi 1050 (czerwiec) - o 169% więcej niż w grudniu.

Ekosystem walidatorów i inżynierów sieci ciężko pracuje też nad ulepszeniami wydajności blockchaina.

Problemem Solany są jednak nadal awarie. Parę tygodni temu sieć odnotowała aż siedmiogodzinny przestój, który miał dokładnie miejsce w nocy między 30 kwietnia a 1 maja. Był spowodowany zbyt dużą liczbą transakcji z udziałem botów i NFT.

Z kolei od 6 stycznia do 12 stycznia 2022 r. sieć była nękana problemami powodującymi częściowe przestoje trwające od 8 do 18 godzin.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności