za

Rosja akceptuje kryptowaluty w handlu międzynarodowym

1,5% dla maluszka

Stało się to, co zapowiadano od paru tygodni. Rosja zaakceptuje kryptowaluty w handlu międzynarodowym.

Rosja akceptuje kryptowaluty

Wiceminister finansów Aleksiej Moisejew powiedział, że projekt ustawy, jaki przygotowano, zawiera zapisy o tym „jak pozyskać kryptowalutę, co można z nią zrobić” i jak wykorzystać ją w rozliczeniach transgranicznych. Dowiedzieliśmy się też, że Bank Rosji i Ministerstwo Finansów kraju osiągnęły porozumienie umożliwiające rozliczenia transgraniczne w kryptowalutach.

Według czwartkowego raportu rosyjskiej agencji „Kommiersant”, wiceminister finansów Rosji Moisejew powiedział, że jego resort uzgodnił z bankiem centralnym przepisy, które pozwolą obywatelom na wysyłanie płatności transgranicznych za pomocą kryptowalut. Proponowana zmiana polityki ma podobno umożliwić obywatelom Rosji dostęp do cyfrowych portfeli.

[Ustawa] ogólnie opisuje, jak nabyć kryptowalutę, co można z nią zrobić i jak można (…) ją wykorzystać w rozliczeniach transgranicznych – powiedział Moisejew.

Rosyjskie agencje informacyjne donoszą też, że bank centralny dość długo omawiał kwestię transgranicznych płatności z urzędnikami państwowymi. Bank Rosji podobno sprzeciwiał się legalnemu działaniu giełd kryptowalut i akceptowaniu tego rodzaju aktywów jako prawnego środka płatniczego.

5 września Moisejew powiedział:

Teraz, gdy ludzie otwierają portfele kryptowalut poza Federacją Rosyjską, konieczne jest robienie tego w Rosji z podmiotami nadzorowanymi przez bank centralny, które są zobowiązane do przestrzegania wymagań dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy i Know Your Customer.

Długa droga, jaką przebyła Rosja

Rosja miała różne relacje z rynkiem kryptowalut. W 2020 roku kraj uchwalił przepisy zakazujące używania kryptowalut, w tym bitcoina (BTC) w płatnościach. Prezydent Władimir Putin podpisał z kolei w lipcu br. ustawę zakazującą cyfrowych aktywów finansowych do płatności wewnątrz kraju. W maju minister handlu Denis Manturow zasugerował jednak, że Rosja zalegalizuje płatności kryptowalutowe „prędzej czy później”.

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, jaka miała miejsce w lutym, rząd, przedsiębiorstwa i niektóre osoby w tym kraju są celem kompleksowych sankcji gospodarczych. 15 września Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych dodał do listy sankcji 22 osoby i dwa podmioty z Rosji, twierdząc, że realizowały cele rządu w Ukrainie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności