za
Wielka Brytania będzie mogła legalnie przejmować kryptowaluty pochodzące z przestępstw

Wielka Brytania będzie mogła legalnie przejmować kryptowaluty pochodzące z przestępstw

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Wielka Brytania wprowadziła do obiegu legislacyjnego w parlamencie ustawę mającą w założeniu ułatwić organom ścigania przejmowanie, zamrażanie i odzyskiwanie kryptowalut, gdy są one wykorzystywane do działań przestępczych. Mowa tu o takich procederach jak pranie pieniędzy, handel narkotykami czy cyberprzestępczość, jak poinformował w czwartek rząd kraju.

Wielka Brytania chce legalnie przejmować cyfrowe aktywa

250-stronicowy projekt ustawy o przestępczości gospodarczej i przejrzystości korporacyjnej, który został zapowiedziany po raz pierwszy w maju, został wprowadzony do obiegu legislacyjnego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej, Urząd ds. Poważnych Nadużyć Finansowych i Skarb Państwa. Przepisy dot. nie tylko kryptowalut. Pierwsze czytanie odbyło się w Izbie Gmin w czwartek, a drugie  zaplanowano na 13 października.

– Krajowi i międzynarodowi przestępcy od lat piorą dochody z przestępstwa i korupcji, nadużywając możliwości struktur brytyjskich firm i coraz częściej używają kryptowalut – powiedział w oświadczeniu Graeme Biggar, dyrektor generalny Narodowej Agencji ds. Przestępczości. – Te reformy – długo oczekiwane i mile widziane – pomogą nam rozprawić się z obydwoma [problemami – przestępstwami i korupcją] – dodał.

Warto jednak dodać, że nawet bez tej ustawy władze nie były bezsilne. Londyńska policja skonfiskowała nawet m.in. 180 milionów funtów brytyjskich (ok. 200 milionów dolarów) w kryptowalutach, które to były powiązane z międzynarodowym procesem prania brudnych pieniędzy. Miało to miejsce w lipcu ubiegłego roku.

Wielka Brytania będzie mogła legalnie przejmować kryptowaluty pochodzące z przestępstw

Projekt ma opierać się na wcześniejszej ustawie o przestępczości gospodarczej, która pomogła organom regulacyjnym nałożyć sankcje na Rosję i zamrozić odpowiednie aktywa mocarstwa, które znajdowały się w Wielkiej Brytanii. Regulatorzy obawiają się, że niektórzy Rosjanie używają kryptowalut, aby unikać sankcji nałożonych na nich po inwazji Kremla na Ukrainę.

Na początku tego miesiąca Ministerstwo Skarbu zaktualizowało wytyczne które powodują, że giełdy kryptowalut i firmy, które obsługują portfele na cyfrowe aktywa, muszą zgłaszać władzom podejrzenia naruszenia sankcji. To przepisy wzorowane na tych, które wprowadziły już inne kraje. Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyjaśniły również, że ich podobne zasady dotyczące sankcji obejmują też kryptowaluty.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.