za
ledger cardano

Hard fork Cardano – Vasil – wszedł w życie

Konferencja Kryptoraport

Po kilku miesiącach opóźnień hard fork Cardano, Vasil, w końcu wszedł w życie w czwartek o 21:44 UTC. Jak twierdzą twórcy, niesie to za sobą „znaczące ulepszenia wydajności i możliwości” blockchaina projektu.

Cardano po zmianach

Sukces hard forka został ogłoszony przez firmę Input Output Hong Kong (IOHK) na Twitterze w czwartek.

IOHK wcześniej twierdziło, że znaczące ulepszenia wprowadzone przez Vasil pozwolą na szybsze tworzenie nowych bloków w łańcuchu Cardano. Do tego dojdą uaktualnienia dot. smart kontraktów. Nowe możliwości wprowadzone przez aktualizacje skryptu Plutus będą dostępne dla programistów w sieci głównej już 27 września, po jednej epoce, która obecnie trwa około pięciu dni.

Bill Barhydt, założyciel platformy handlu kryptowalutami Abra, nazwał aktualizację „wielką wygraną dla programistów”. Eksperci dodają, że była to „jedna z najbardziej złożonych i konsekwentnych aktualizacji sieci Cardano, jakie kiedykolwiek przeprowadzono”.

Data aktualizacji została ogłoszona na początku września przez IOHK, podczas gdy „wskaźnik masy krytycznej” potrzebnej do uruchomienia hard forka został osiągnięty w ciągu 24 godzin poprzedzających to wydarzenie.

Vasil wszedł w życie po wielu miesiącach opóźnień

Wszystko dzieje się jednak po wielu miesiącach opóźnień i zmian harmonogramu, a dzień premiery, który został pierwotnie zaplanowany na czerwiec, był dwukrotnie zmieniany z powodu problemów, jakie zaszły w sieci testowej. Po aktualizacji Vasil, Cardano nadal rozwija swoje rozwiązanie do skalowania warstwy 2, protokół Hydra Head, który przetwarza transakcje z blockchaina Cardano, jednocześnie używając go jako warstwy bezpieczeństwa i rozliczeń.

W najnowszej aktualizacji z 16 września zespół rozwiązał znany problem z węzłami Hydry. Protokół nie ma ustalonej dokładnej daty uruchomienia, ale ta może wypaść na koniec 2022 roku lub pierwszy kwartał 2023 roku.

Ogłoszenie udanego wdrożenia Vasil spowodowało wzrost ceny coina Cardano, ADA, o prawie 4% w ciągu ostatnich 24 godzin. Kurs skoczył do 0,46 USD według danych CoinGecko. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że to nadal ponad 4,5% mniej niż cena wynosiła tydzień wcześniej.

Więcej na temat Vasil przeczytacie w tym miejscu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności