za

Już jutro w życie wchodzi Vasil – ważny hard fork Cardano

2022-09-21
Blockchain

W czwartek, 22 września, blockchain Cardano czeka długo oczekiwany hard fork Vasil. Co dokładnie zmieni on w sieci? Chodzi głównie o smart kontrakty.

Vasil – ważna zmiana w sieci Cardano

Plutus to natywny język smart kontraktów Cardano. Vasil da twórcom drugą wersję języka skryptowego – Plutus (v)2. Jako podstawowa warstwa Cardano, Plutus skutecznie oddziela kod odpowiedzialny za smart kontrakty, który pozostaje poza łańcuchem i działa na komputerze użytkownika, od walidacji transakcji w łańcuchu. Nowe funkcje Plutusa v2 będą dostępne już po czwartkowym hard forku.

Cardano jest często krytykowane, ponieważ jego możliwości dot. smart kontraktów są postrzegane jako mniejsze w porównaniu z tym co oferuje Ethereum i inne topowe blockchainy. W przeciwieństwie do Ethereum, Cardano opiera się na systemie „niewydanych transakcji wyjściowych” (unspent transaction output, UTXO).

Zmiany związane z Vasil pozwolą teraz na wykorzystanie danych wejściowych i UTXO w kontraktach skryptowych bez ich wydawania. Innymi słowy, chodzi o ułatwienie dostępu do informacji przechowywanych w blockchainie bez konieczności wydawania i ponownego tworzenia UTXO, jak miało to miejsce wcześniej. Modyfikacja sposobu obsługi skryptów referencyjnych pozwala z kolei na drastyczne zmniejszenie rozmiaru transakcji, które je uruchamiają, co wcześniej powodowało opóźnienia w przetwarzaniu.

Cardano 1.35.0

Cardano rozszerza metodologię księgową o obsługę smart kontraktów – znanych jako „rozszerzone niewydane wyniki transakcji” (extended unspent transaction outputs, EUTXO) – zaprojektowane tak, aby utrzymać jak najwięcej funkcjonalności poza łańcuchem bloków, co jest kluczową cechą zarówno jeśli chodzi o skalowanie, jak i zmniejszanie zakresu ataków i naruszeń systemu bezpieczeństwa.

Niektórzy postrzegają blockchainy jako w pełni programowalne platformy, silniki gier, bazy danych i tak dalej. Ale tak naprawdę nie są one czymś takim. Są księgami i śledzą transakcje

– powiedział dyrektor techniczny Cardano, Matthias Benkort.

Inne ulepszenia, jaki wprowadza Cardano, obejmą metody dot. zwiększenia szybkości i potencjału skalowania sieci poprzez skompresowanie części czasu bezczynności na podstawie propagacji bloków przed ich pełną walidacją. To uaktualnienie skalowania usprawni proces udostępniania informacji między uczestnikami sieci.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.