za

USA mogą chcieć zakazać algorytmicznych stablecoinów

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

W Izbie Reprezentantów USA pojawił się projekt ustawy dot. algorytmicznych stablecoinów. Jeśli zostanie przegłosowany, może w praktyce doprowadzić do zakazu tego typu kryptowalut.

Stablecoiny po lupą Kongresu

Ustawa kryminalizuje tworzenie lub emisję nowych „endogenicznie zabezpieczonych stablecoinów”. Chodzi więc w praktyce o tworzenie algorytmicznych stablecoinów. Urzędnicy chcą jednak dać ich twórcom szansę. Jeżeli nowe prawo wejdzie w życie, ci będą mieli dwa lata, aby zmienić modele zabezpieczeń swoich coinów.

Definicja, jaką zawarto w projekcie ustawy, podaje, że chodzi o stablecoiny, których kurs jest zależny od wartości innego cyfrowego aktywa, za którym stoi ten sam twórca, i które powstało w celu utrzymania ceny tegoż stablecoina.

Nie wiadomo, jak urzędnicy podejdą więc np. do synthetix USD (SUSD). Projekt jest obecnie zabezpieczony natywnym aktywem tego samego protokołu. Inne stablecoiny, których los nie będzie pewny, to np. BitUSD, który jest wspierany przez bitshares (BTS).

Jeśli chodzi o kompetencje, projekt ustawy upoważnia do przeprowadzenia analiz dot. stablecoinów Departament Skarbu USA. Ten miałby współpracować z Rezerwą Federalną, Komisją Papierów Wartościowych i Giełd, Federalną Korporacją Ubezpieczeń Depozytów oraz Biurem Kontrolera Waluty. Okazuje się, że o przyszłości rynku algorytmicznych stablecoinów może zadecydować głosowanie, które ma mieć miejsce już w przyszłym tygodniu.

Jak podaje Bloomberg, nad projektem ustawy pracowała m.in. kongresmenka z obozu Demokratów Maxine Waters i jej republikański kolega Patrick McHenry.

Waters to również przewodniczy Komisji Usług Finansowych Izby Reprezentantów, której McHenry jest członkiem. Oboje usłyszeli na wtorkowym przesłuchaniu w Kongresie, że ​​wspierane przez dolary stablecoiny mogą zwiększyć bezpieczeństwo narodowe USA. A to ze względu na prestiż i wiarygodność samego dolara.

Upadek Terry

Warto dodać, że to, co dziś dzieje się w Kongresie, jest pokłosiem upadku Terry. TerraClassicUSD (USTC), dawniej znana jako TerraUSD (UST) to algorytmiczny stablecoin, który na początku maja stracił swoje powiązanie z dolarem amerykańskim. Doprowadziło to do spadku kursu do 0,006 USD, co zaowocowało stratą inwestorów na poziomie dziesiątków miliardów USD.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.