za
Three Address Protocol, 3 strażnicy

Three Address Protocol: rewolucyjny sposób na ochronę twoich NFT

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Protokół Three Address Protocol może sprawić, że tokeny NFT będą w pełni bezpieczne.

Three Address Protocol, czyli jak chronić NFT

Społeczność NFT od dawna ma spory problem. Jest okradana ze swoich tokenów. Gdy jednak niektórzy koncentrują się na problemie, inni szukają jego rozwiązania. Znany kolekcjoner NFT, @punk6529, zaproponował wdrożenie nowatorskiego rozwiązania o nazwie The Three Address Protocol (TAP).

Czym dokładnie jest TAP? W praktyce to rozwiązanie oparte na trzech różnych typach adresów w sieci Ethereum. Te mają służyć do zarządzania NFT. To kolejno: “Vault”, “Transaction” i “Minting”. Każdy adres służy konkretnemu celowi, tworząc warstwy zabezpieczeń, które znacznie ograniczają ryzyko phishingu i kradzieży.

Adres Vault jest wyjątkowo bezpieczny i służy wyłącznie do przechowywania NFT nieprzeznaczonych do natychmiastowej sprzedaży. Jak to osiągnięto? Pozostaje odłączony od jakichkolwiek usług online, co zapewnia przechowywanie NFT w stanie „głębokiego zamrożenia”. To na niego trafiać mają tokeny kupione na wolnym rynku. Jest to adres przypominający “cold wallet”.

Kolejny typ adresu jest – jak sama jego nazwa wskazuje – przeznaczony do dokonywania transakcji. To z niego NFT trafiać mają na giełdy. To więc adres “gorący”.

Adres Minting to „gorący” adres używany wyłącznie do tworzenia nowych NFT. Po zakończeniu emisji tokeny są przesyłane na jeden z adresów, jakie wymieniłem wcześniej.

Siła TAP leży w prostocie i możliwości dostosowania do dowolnej konfiguracji portfela. Do tego podział na trzy wspomniane portfele, z których każdy służy do innego celu, sprawia, że użytkownicy mają pewność, że ich cenne NFT nigdy nie zostaną skradzione w wyniku np. phishingu. Warto zauważyć, że skuteczność TAP jest niezależna od rodzaju portfela, niezależnie od tego, czy jest to portfel w postaci aplikacji czy portfel sprzętowy.

Czy to nowy standard?

Możliwe, że TAP to przyszły standard. Po skonfigurowaniu portfela użytkownicy automatycznie otrzymają trzy podportfele – czyli jeszcze raz: Vault, Transaction i Minting. Każdy ma być odrębną subdomeną głównego adresu portfela. Na przykład, jeśli adres głównego portfela to 0x123ab…8stuv, wówczas portfele podrzędne mogą mieć postać: Vault.0x123ab…8stuv, Transaction.0x123ab…8stuv i Minting.0x123ab…8stuv. Taka konfiguracja minimalizuje błędy użytkownika dot. wysłania NFT na nieswój adres.

Uczyniwszy TAP standardową funkcją każdego portfela, branża może radykalnie poprawić ogólne bezpieczeństwo, szczególnie w przypadku nowych użytkowników, oraz zmniejszyć częstotliwość kradzieży NFT i oszustw typu phishing.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności