Meerkat straciło 31 mln USD w BNB

2021-03-04 Bezpieczeństwo Wiadomości

Dziś około godziny 9:00 czasu UTC Meerkat, zdecentralizowany protokół finansowy (DeFi) oparty na platformie inteligentnych kontraktów Binance, straciło tokeny BNB […]

Dziś około godziny 9:00 czasu UTC Meerkat, zdecentralizowany protokół finansowy (DeFi) oparty na platformie inteligentnych kontraktów Binance, straciło tokeny BNB o wartości 31 milionów dolarów. Co się stało?

Meerkat okradło użytkowników?

Zespół deweloperski początkowo twierdził, że padł ofiarą exploita, czyli programu mającego na celu wykorzystanie istniejących błędów w oprogramowaniu, które mogłyby pomóc hakerom przejąć kontrolę nad projektem. Tyle że jednocześnie z sieci zniknęły kanały społecznościowe Meerkat. Niektórzy uważają więc, że to twórcy projektu ukradli fundusze użytkowników. Czy to możliwe?

Dane z blockchaina pokazują, że adres projektu zaktualizował umowę wdrożeniową Meerkat, umożliwiając tym samym likwidację zasobów. Użytkownicy zgłaszają teraz swoje straty bezpośrednio na kanałach społecznościowych Binance.

Obecnie Binance nie wydało jeszcze oficjalnego oświadczenia o sprawie.

MeerkatBinance znajdzie sprawców?

Sprawa jest podejrzana. Biorąc jednak pod uwagę scentralizowany charakter BSC i brak tzw. „miksera” dodatkowo chroniącego prywatność w sieci, można mieć nadzieję, że Binance będzie w stanie wyśledzić osoby odpowiedzialne za to, co miało miejsce, i jakoś załagodzić skutki potencjalnego włamania.

Z kolei w zeszłym tygodniu projekt Yeld także został pozbawiony wszystkich swoich środków. W poście na blogu zespół ostrzegł, że exploit był wynikiem błędu w kodzie Yearn, który programiści zdołali już załatać. Możliwe jednak, że podobny problem dotknął teraz Meerkat.

Problem tkwi w popularnych na rynku forkach, które mogą za każdym razem generować pewne luki i tego typu problemy.

Co ciekawe, atak miał miejsce akurat teraz, niedługo po tym, jak CEO Binance, CZ, zachwalał swoją sieć i krytykował Ethereum. Pisaliśmy o tym w tym miejscu. Chodzi o post, w którym CZ wskazał na piętę achillesową projektu Vitalika Buterina: wysokie opłaty transakcyjne. Według niego tylko bogaci użytkownicy mogą dziś sobie pozwolić na opłaty za handel Ethereum.

Binance Smart Chain to łańcuch bloków, który pozwala na realizację inteligentnych kontraktów. I robi to może nawet bardziej wydajnie i ekonomicznie niż Ethereum. Teraz jednak na jego wizerunku potencjalnie może pojawić się rysa.

Tagi
BNB ETH Ethereum hakerzy meerkat

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

>

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.

bitbay rejestracja na gieldzie gielda geco one
rozlicz kryptowaluty

Redakcja Bitcoin.pl ostrzega:
Uważaj na oszustów. Dbaj o bezpieczeństwo.