za
blockchain ethereum

CEO Binance, CZ, krytykuje Ethereum

Konferencja Kryptoraport

[vc_row][vc_column][vc_column_text]CEO Binance, CZ, zaczął krytykować Ethereum. O co chodzi? O to, że dziś korzystanie z sieci stworzonej przez Vitalika Buterina jest bardzo drogie.

CEO Binance krytykuje Ethereum

Rosnące zainteresowanie rynkiem DeFi i ogólnie aplikacjami zbudowanymi na bazie Ethereum doprowadziło do przeciążenia sieci. I to do tego stopnia, że opłaty za przesyłanie ETH w ramach blockchaina są bardzo wysokie. Tę słabość zauważył CZ.

Tweet CEO Binance pokazał, że stara się on mocno promować usługi Binance i zarazem uderzać w Ethereum.

Chodzi o post, w którym CZ wskazał na piętę achillesową projektu Vitalika Buterina: wspomniane opłaty. Według niego tylko bogaci użytkownicy mogą dziś sobie pozwolić na opłaty za handel Ethereum:

ETH jest teraz siecią dla bogatych ludzi, ale wkrótce ci goście będą biedni.

https://twitter.com/cz_binance/status/1365708265078726656

O co mu chodzi? O to, że 2021 roku średni koszt transakcji w sieci Ethereum rósł tak szybko, jak cena ETH. Mowa o średniej, która urosła z 5 USD (tyle mniej więcej wynosiła w zeszłym roku) do około 15 USD obecnie. Zdaniem CZ powoduje to, że projekt przestaje być funkcjonalny. On sam nie korzysta już z tego blockchaina.

ceo binanceWalka z konkurencją?

Czy post CZ to próba walki z Ethereum? Binance rozwija bowiem dwa projekty, które mogą być uznane za bezpośrednią konkurencję dla projekty Vitalika.

Binance Chain został zaprojektowany tak, aby umożliwić niezwykle szybkie płatności przy minimalnych opłatach. Jest więc w jakimś sensie bezpośrednim konkurentem Bitcoina.

Do tego dochodzi Binance Smart Chain. To z kolei łańcuch bloków, który pozwala na realizację inteligentnych kontraktów. I robi to może nawet bardziej wydajnie i ekonomicznie niż Ethereum.

To jednak nie wszystko. W tle mamy projekty takie jak Polkadot czy Cardano, które też starają się rzucić rękawicę twórcom Ethereum. Wszystko to jest oznaką rosnącego zainteresowania rynkiem smart kontraktów, a przy okazji owocem poszukiwania platformy, która byłaby w stanie zastąpić projekt Buterina.

O “zabójcy” ETH mówi się od dawna, ale, jak widać, ten nawet kiedy się objawia ma z reguły tępy nóż. Tym bardziej, że programiści Ethereum pracują nad drugą wersją łańcucha bloków. Ethereum 2.0 będzie miało kilka implementacji warstwy numer 2, co według entuzjastów projektu umożliwi przetwarzanie tysięcy transakcji na sekundę. Już niemal na dniach problemy ETH mogą zaś zostać rozwiązane za pomocą Optimism, o czym szerzej pisaliśmy w tym miejscu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności