za
mastercard

Mastercard chce współpracować z chińskim bankiem centralnym

Podobno Mastercard chce współpracować z chińskim bankiem centralnym, Ludowym Bankiem Chin. Celem jest wykorzystanie cyfrowego juana w systemach giganta z rynku płatności.

Mastercard a Chiny

Według SCMP, gigant z rynku płatności kartą prowadzi rozmowy z Ludowym Bankiem Chin (PBOC) i innymi bankami centralnymi, aby umożliwić konwersję ich lokalnych walut cyfrowych na waluty fiducjarne.

Pomysł polega na wykorzystaniu globalnej sieci płatniczej Mastercard, składającej się z 2 milionów bankomatów i 70 milionów partnerów handlowych, do przeliczania walut cyfrowych banku centralnego (CBDC) na waluty narodowe.

Ling Hai, współprzewodniczący Mastercard Asia-Pacific, powiedział SCMP:

Podczas gdy banki centralne mogą zająć się swoimi krajowymi problemami związanymi z cyfrowymi suwerennymi walutami, rolą, jaką zawsze możemy odegrać, jest interoperacyjność, gdy płatność wykracza poza granice kraju. Dla nas wspieranie cyfrowej waluty banku centralnego jest podobne do dodawania kolejnej waluty fiducjarnej do naszej sieci.

mastercard chiny

CBDC w Chinach i na świecie

Chiny prowadzą obecnie pilotażowe testy dot. płatności elektronicznych w walucie cyfrowej w kluczowych miastach kraju, w tym w Suzhou, Xiongan, Shenzhen i Chengdu.

Władze monetarne Hongkongu również chcą rozszerzyć wykorzystanie wirtualnego juana na obszar Greater Bay, który obejmuje Hongkong i Makau.

W lutym Chiny dołączyły do ​​Hongkongu, Tajlandii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich w ramach projektu tzw. mostu walutowego wielu banków centralnych, który bada transgraniczne wykorzystanie suwerennych walut cyfrowych.

Zachód także pracuje nad CBDC, ale o wiele wolniej. Szef Fedu przyznał nawet ostatnio, że USA nie chcą ścigać się na tym polu z Chinami. Jerome Powell mówił też o charakterze przyszłego dolara.

Jedną z trzech kluczowych zasad podkreślonych w raporcie jest to, że CBDC musi koegzystować z gotówką i innymi rodzajami pieniędzy w elastycznym i innowacyjnym systemie płatności.

– donosi Bloomberg.

Jednocześnie oddział Fedu z St. Louis twierdzi, że zdecentralizowane finanse (DeFi„wyzwoliły falę innowacji”, która mogłaby za kilka lat stworzyć bardziej przejrzystą infrastrukturę finansową na całym świecie. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności