za

Oddział Fedu z St. Louis chwali DeFi

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Oddział Fedu z St. Louis twierdzi, że zdecentralizowane finanse (DeFi) „wyzwoliły falę innowacji”, która mogłaby za kilka lat stworzyć bardziej przejrzystą infrastrukturę finansową na całym świecie.

Oddział Fedu z St. Louis popiera DeFi

W kwartalnym przeglądzie rynku oddziału Fedu z St. Louis Fabian Schär, profesor technologii rozproszonej księgi rachunkowej i fintech na Uniwersytecie w Bazylei w Szwajcarii, podkreśla zarówno potencjał, jak i ryzyka związane z DeFi.

Schär twierdzi przy tym, że inteligentne kontrakty DeFi zmniejszają ryzyko kredytowe kontrahenta i zwiększają efektywność transakcji finansowych. Dodaje również, że przejrzystość aplikacji DeFi mogą zapewnić łatwo dostępne dane, które mogą z kolei pomóc w zapobieganiu w przyszłości różnym niepożądanym wydarzeniom finansowym.

Ponadto profesor zauważa, że ​​DeFi mogłoby otworzyć system finansowy dla całego świata:

Domyślnie protokoły DeFi mogą być używane przez każdego. W związku z tym DeFi może potencjalnie stworzyć prawdziwie otwarty i dostępny system finansowy. W szczególności wymagania dotyczące infrastruktury są stosunkowo niskie, a ryzyko dyskryminacji prawie nie istnieje z powodu braku tożsamości.

Oddział Fedu z St. Louis

Zagrożenia

Pomimo wielkiego potencjału DeFi Schär twierdzi również, że sektor ten jest narażony na kilka zagrożeń, o których ludzie powinni wiedzieć. Inteligentne kontrakty mogą zawierać błędy, które narażają fundusze na ryzyko ataku hakerów. Złamane klucze administratora mogą spowodować naruszenie inteligentnych kontraktów, a wysokie opłaty transakcyjne i długi czas potwierdzenia transakcji mogą sprzyjać bogatym osobom i szkodzić ekosystemowi DeFi.

Schär twierdzi również, że termin „zdecentralizowany” może być mylący:

Wiele protokołów i aplikacji korzysta z zewnętrznych źródeł danych i specjalnych kluczy administratora do zarządzania systemem, przeprowadzania aktualizacji inteligentnych umów, a nawet wykonywania awaryjnych wyłączeń. Chociaż niekoniecznie stanowi to teraz problem, użytkownicy powinni być świadomi, że w wielu przypadkach wiąże się to z dużym zaufaniem.

Jeśli jednak uda się rozwiązać te problemy, DeFi może doprowadzić do zmiany paradygmatu w branży finansowej i potencjalnie przyczynić się do powstania solidniejszej, bardziej otwartej i przejrzystej infrastruktury finansowej.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności