za
ludowy bank chin

Ludowy Bank Chin wyda na projekty badawczo-rozwojowe 4,7 mln USD. Użyje do tego blockchainowej platformy

2020-03-09
Blockchain
European Halving Party 2024

Ludowy Bank Chin (PBoC) pozyskał aż 4,7 miliona dolarów od rządu centralnego Chin. Teraz przez trzy lata instytucja będzie finansowała projekty badawczo-rozwojowe. Użyje do tego celu specjalnej platformy, która jest oparta na blockchainie.

Ludowy Bank Chin a blockchain

Platforma oparta na blockchainie, o której mowa, została pierwotnie zaprezentowana przez ekspertów PBoC w Shenzhen we wrześniu 2018 r. Ma na celu ułatwienie transferów środków i stworzenie niemodyfikowalnej księgi rachunkowej do “bezpiecznego dzielenia się informacjami między przedsiębiorstwami i departamentami rządowymi”.

Warto dodać, że Chiny – choć są niechętne Bitcoinowi i niezależnym kryptowalutom – jako jedno z pierwszych państw na globie, dostrzegły pozytywy,  płynące z wykorzystywania blockchaina.

W połowie stycznia oszacowano, że wspomniana platforma przetworzyła transakcje o łącznej wartości 12,4 mld USD dla 38 banków i prawie 1900 firm, które podpisały umowę dot. korzystania z tego narzędzia.

Chińskie media promują platformę i nie mogą nachwalić się jej zalet. Dziennikarze wskazują na kilka prostych faktów: platforma skróciła czas przetwarzania procesów związanych z finansowaniem handlu z około 10 dni do zaledwie ok. 20 minut, a koszty ponoszone w związku z finansowaniem przedsiębiorstw realizowanym przy użyciu tej platformy również podobno spadły o około 6 proc.

Platformą zarządza dziś laboratorium walutowe PBoC, Chińska Akademia Nauk, wiodące chińskie uniwersytety i główne banki lokalne.

Blockchain w codziennym życiu

Technologia blockchain jest wdrażana w coraz większej liczbie aplikacji, które są wykorzystywane w Państwie Środka. Nie chodzi o jakieś abstrakcyjne zadania, a zwykłe codzienne czynności. Przykładowo, 2 marca Pekin uruchomił oparty na blockchainie elektroniczny system opłacania miejsc parkingowych. Urząd podatkowy w Pekinie przyznał też, że będzie stopniowo wprowadzać rachunki oparte na łańcuchu bloków na wszystkich parkingach w mieście, aby promować faktury elektroniczne. Tego typu wykorzystywanie nowej technologii ma być rozpowszechnione. Poza tym władze szukają dziś i innych sektorów, gdzie może ona znaleźć zastosowanie.

Pamiętajmy przede wszystkim o planach emisji cyfrowego juana. Ten projekt mamy poznać jeszcze w tym roku, o ile epidemia koronawirusa nie opóźni realizacji planów Ludowego Banku Chin.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności