za

Rynki ropy spadają o 30 proc. Co to oznacza dla Bitcoina?

2020-03-09
Kurs Bitcoin

Rynki ropy spadły o około 30 proc. w poniedziałek rano. To największy jednodniowy spadkiem od 29 lat. Kontrakty futures na Brent zanotowały drugi co do wielkości spadek w historii. Mowa o najbardziej spektakularnym spadku po katastrofie rynkowej związanej z wojną w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Co to oznacza dla Bitcoina?

Cios w rynki ropy

W sobotę Arabia Saudyjska przekazała, że zwiększy swoją produkcję ropy od kwietnia br. W ten sposób niejako rozpadł się sojusz OPEC +, który istniał zaledwie nieco ponad trzy lata.

Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej Rosja nie zgodziła się na swoje cięcia wydobycia surowca. Chciała tym z kolei wywrzeć silny nacisk na Stany Zjednoczone, które w ostatnich latach stały się największym na świecie producentem ropy naftowej. Problem polega zaś na tym, że mówimy tu o produkcji ropy z łupków, a ta opłaca się dopiero, gdy cena jest dostatecznie wysoka. “Przy cenie na poziomie 50 dolarów lub niższej, wydobycie ropy z niektórych złóż łupkowych w USA jest po prostu nieopłacalne” – tłumaczy na bankier.pl Marcin Dziadkowiak.

– Kreml postanowił poświęcić OPEC+, aby powstrzymać amerykańskich producentów ropy z łupków i zemścić się za mieszanie się USA w budowę gazociągu Nord Stream 2 – twierdzi w rozmowie z Bloombergiem Alexander Dynkin, prezes rosyjskiego, państwowego think-tanku. – Oczywiście rozjuszenie Arabii Saudyjskiej może być ryzykowne, ale w tym momencie taka jest strategia Rosji – dodaje.

Kontrakty Brent, jak i WTI spadły rano o około 30 proc., obecnie kształtując się odpowiednio na poziomie około 36 USD i 33 USD. Eksperci twierdzą, że czekają nas dalsze spadki.

To dobre zjawisko dla Bitcoina?

Czy świat ponownie zmierza w kierunku zdecentralizowanej gospodarki? Związki państw czy organizacji – takie jak OPEC + czy Unia Europejska – przeżywają swoje kryzysy lub się rozpadają – to fakty.

Tyle że w świecie kryptowalut mamy też spadki. Cena Bitcoina spadła poniżej poziomu 8 000 USD po raz pierwszy od 10 stycznia. Eksperci twierdzą, że to jednak efekt działań osób z PlusToken, którzy wywiera presję na cenę BTC. Pisaliśmy o tym tutaj.

Jeśli jednak sytuacja na rynku ropy będzie miała długoterminowe konsekwencje dla świata, część inwestorów zacznie uciekać w kierunku bezpiecznych przystani.  Czy więc krytowaluty na tym skorzystają?

Tym samym powracamy do pytania, czy BTC to bezpieczna przystań. Kurs cyfrowej waluty pozytywnie reagował na kryzys cypryjski w 2013 r., teraz niedawno na wojnę handlową pomiędzy Chinami a USA, zagrożenie konfliktem zbrojnym w Iranie i wreszcie pierwszą falę paniki związaną z koronawirusem. Teraz jednak spada. Dlaczego? Możliwe, że BTC tak naprawdę nadal idzie swoim własnym torem i wcale nie jest powiązany z sytuacją makroekonomiczną. A przynajmniej nie tak mocno, jak chcieliby tego jego zwolennicy.

Istnieje jednak też nadzieja, że obecne spadki to tylko korekta, która wręcz musiała nastąpić po mocnych wzrostach z początku roku. Jeśli to więc tylko chwilowa “awaria”, wkrótce BTC powinno nas ponownie pozytywnie zaskoczyć…

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności