Ludowy Bank Chin wyda na projekty badawczo-rozwojowe 4,7 mln USD. Użyje do tego blockchainowej platformy

Blockchain

Ludowy Bank Chin (PBoC)epidemia koronawirusa nie opóźni realizacji planów Ludowego Banku Chin.

Ludowy Bank Chin (PBoC) pozyskał aż 4,7 miliona dolarów od rządu centralnego Chin. Teraz przez trzy lata instytucja będzie finansowała projekty badawczo-rozwojowe. Użyje do tego celu specjalnej platformy, która jest oparta na blockchainie.

Ludowy Bank Chin a blockchain

Platforma oparta na blockchainie, o której mowa, została pierwotnie zaprezentowana przez ekspertów PBoC w Shenzhen we wrześniu 2018 r. Ma na celu ułatwienie transferów środków i stworzenie niemodyfikowalnej księgi rachunkowej do „bezpiecznego dzielenia się informacjami między przedsiębiorstwami i departamentami rządowymi”.

Warto dodać, że Chiny – choć są niechętne Bitcoinowi i niezależnym kryptowalutom – jako jedno z pierwszych państw na globie, dostrzegły pozytywy,  płynące z wykorzystywania blockchaina.

W połowie stycznia oszacowano, że wspomniana platforma przetworzyła transakcje o łącznej wartości 12,4 mld USD dla 38 banków i prawie 1900 firm, które podpisały umowę dot. korzystania z tego narzędzia.

Chińskie media promują platformę i nie mogą nachwalić się jej zalet. Dziennikarze wskazują na kilka prostych faktów: platforma skróciła czas przetwarzania procesów związanych z finansowaniem handlu z około 10 dni do zaledwie ok. 20 minut, a koszty ponoszone w związku z finansowaniem przedsiębiorstw realizowanym przy użyciu tej platformy również podobno spadły o około 6 proc.

Platformą zarządza dziś laboratorium walutowe PBoC, Chińska Akademia Nauk, wiodące chińskie uniwersytety i główne banki lokalne.

Blockchain w codziennym życiu

Technologia blockchain jest wdrażana w coraz większej liczbie aplikacji, które są wykorzystywane w Państwie Środka. Nie chodzi o jakieś abstrakcyjne zadania, a zwykłe codzienne czynności. Przykładowo, 2 marca Pekin uruchomił oparty na blockchainie elektroniczny system opłacania miejsc parkingowych. Urząd podatkowy w Pekinie przyznał też, że będzie stopniowo wprowadzać rachunki oparte na łańcuchu bloków na wszystkich parkingach w mieście, aby promować faktury elektroniczne. Tego typu wykorzystywanie nowej technologii ma być rozpowszechnione. Poza tym władze szukają dziś i innych sektorów, gdzie może ona znaleźć zastosowanie.

Pamiętajmy przede wszystkim o planach emisji cyfrowego juana. Ten projekt mamy poznać jeszcze w tym roku, o ile epidemia koronawirusa nie opóźni realizacji planów Ludowego Banku Chin.

Tagi
bank centralny Blockchain Ludowy Bank Chin

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.