za
Liechtenstein

Liechtenstein zaakceptuje płatności bitcoinem za publiczne usługi

Premier Liechtensteinu Daniel Risch przekazał ważną wiadomość. Władze kraju planują umożliwić obywatelom płacenie bitcoinami za różne usługi rządowe. Polityk nie ujawnił jednak, czy rząd uzna kryptowalutę za prawny środek płatniczy.

Liechtenstein otwiera się na bitcoinowe płatności

Daniel Risch – premier Liechtensteinu pełniący jednocześnie funkcję ministra finansów – ujawnił właśnie, że rząd może wkrótce pozwolić obywatelom na rozliczanie się z państwem za pomocą BTC. Po potwierdzeniu płatności władze będą miały możliwość wymiany kryptowaluty na franki szwajcarskie, walutę tego kraju.

Podkreślmy to jednak: polityk nie powiedział, czy Liechtenstein zamierza przyjąć BTC jako prawny środek płatniczy. Gdyby tak jednak się stało, stanąłby w jednym szeregu z Salwadorem i Republiką Środkowoafrykańską.

Parlament Liechtensteinu już  wcześniej uchwalił ustawę o dostawcach usług tokenów i zaufanych technologii, lepiej znaną jako „ustawa o łańcuchu bloków”. Ustawodawstwo, które weszło w życie na początku 2020 r., wyznacza jasne standardy w sektorze, zapewniając użytkownikom maksymalną ochronę.

Z kolei wiodący prywatny bank w Liechtensteinie – LGT Bank – w 2022 roku nawiązał współpracę z SEBA Bank, aby umożliwić swoim klientom bezpośrednie inwestycje w waluty cyfrowe.

Kryptowaluty wciąż znajdują się w fazie dynamicznego rozwoju. W związku z tym LGT jako pierwszy bank stworzył odpowiednie, niezbędne procesy i ramy dla tego typu inwestycji

— powiedział wówczas dyrektor generalny Roland Matt.

Szwajcarskie Lugano i inne prokryptowalutowe regiony świata

Szwajcarskie miasto Lugano, położone ok. 200 kilometrów od stolicy Liechtensteinu, Vaduz, uznało w 2022 r. BTC, USDT i własny token LVGA Points za prawne środki płatnicze. Inicjatywa stała się możliwa dzięki współpracy władz miasta i Tethera (firmy stojącej za największym na świecie stablecoinem).

Produkt Krajowy Brutto Salwadoru wzrósł o 10%, a turystyka o 30% po ogłoszeniu bitcoina prawnym środkiem płatniczym

– powiedział po starcie projektu w Lugano CTO Tethera Ardoino.

Wyobraź sobie, co możemy zrobić w mieście w centrum Europy

– dodał.

Salwador uznał bitcoina za środek płatniczy w 2021 r. Według władz kraju, rynek turystyki w Salwadorze wzrósł o ponad 30% po uznaniu bitcoina za prawny środek płatniczy. Pomógł też poprawić wizerunek tego państwa.

Kilka miesięcy po Salwadorze Republika Środkowoafrykańska stała się pierwszym krajem w Afryce, który też uznał bitcoina za walutę służącą do płatności.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
65 171,31 USD-0,34%
Ethereum logo
EthereumETH
3556,86 USD0,38%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,05%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
599,01 USD0,45%
Solana logo
SolanaSOL
135,25 USD-2,91%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3556,38 USD0,37%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,08%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD-0,26%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD-2,18%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,99 USD-2,66%