za
Bittrex bankructwo, bitcoin

Bittrex ogłasza bankructwo. W tle ataki SEC na giełdę

Binance Launchpool

Giełda kryptowalut Bittrex ogłosiła bankructwo w amerykańskim stanie Delaware. Stało się to w poniedziałek, kilka miesięcy po poinformowaniu swoich klientów, że zakończy działalność w tym kraju. Minęło też zaledwie kilka tygodni od pozwania giełdy przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Bittrex upada

Giełda podała, że ma ponad 100 000 wierzycieli, z szacowanymi zobowiązaniami i aktywami w przedziale od 500 milionów do 1 miliarda USD. Wynika to z akt sądowych.

Warto dodać, że amerykański oddział Bittrex ma za sobą ciężki rok z powodu kryptowalutowej bessy. Do tego w lutym 2023 r. zwolnił aż 80 osób. W marcu z kolei ogłosił, że do końca kwietnia zakończy wszystkie swoje działania w USA.

Warto dodać, że wszystko powyższe nie wpływa na Bittrex Global, czyli giełdę kryptowalut, która działa poza Stanami Zjednoczonymi.

Pomimo zbliżającego się wyjścia Bittrex z USA, w połowie kwietnia SEC pozwało giełdę. Spółce, która stała za giełdą, zarzucono bowiem prowadzenie platformy do handlu papierami wartościowymi, działanie jako broker i agencja rozliczeniowa. SEC pozwało również byłego dyrektora generalnego Bittrex, Billa Shiharę, i Bittrex Global. Dyrektor generalny Bittrex Global, Oliver Linch, powiedział w zeszłym miesiącu, że giełda zamierza walczyć z SEC w sądzie, ale postępowanie upadłościowe może to utrudnić.

Rynek kryptowalut w USA się sypie

Bittrex to kolejny podmiot z rynku kryptowalut, który złożył wniosek o upadłość. Dołączył tym samym do niezbyt chlubnego grona giełdy FTX i pożyczkodawców, takich jak Celsius, Voyager i BlockFi.

O ile upadek FTX był związany ze złym prowadzeniem giełdy przez jej kierownictwo, tak Bittrex opuszcza rynek USA z powodu coraz bardziej rygorystycznej polityki SEC. Odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego uważa, że większość kryptowalut – poza BTC – to papiery wartościowe. To zaś kieruje urzędników ku wnioskowi, że giełdy cyfrowych aktywów prowadzą handel papierami wartościowymi bez zgody regulatorów. W efekcie będziemy zapewne obserwować dalszy exodus tego typu firm z USA.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 470,35 USD0,15%
Ethereum logo
EthereumETH
3520,16 USD0,36%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,03%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
592,80 USD1,28%
Solana logo
SolanaSOL
135,00 USD-0,30%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3519,49 USD0,33%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,31%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,59 USD6,42%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,17%