za
filecoin papier wartościowy, sec

Bittrex oficjalnie oskarżony przez SEC

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wzięła pod lupę giełdę Bittrex, Inc. oraz jej współzałożyciela i byłego dyrektora generalnego, Williama Shiharę. Firmie grozi kara za brak rejestracji w SEC. Komisja zajęła się też zagraniczną spółką zależną Bittrex, Inc., Bittrex Global GmbH.

SEC vs. Bittrex

Jak wskazał SEC, Bittrex działa od “co najmniej 2014 r.”. Jest “platformą ułatwiającą kupowanie i sprzedawanie aktywów kryptowalutowych”. Problem w tym, że Komisja uznała, że wspomniane kryptowaluty i tokeny były “oferowane i sprzedawane jako papiery wartościowe”.

Dzięki swojej działalności w latach 2017-2022 giełda zarobiła zaś “co najmniej 1,3 miliarda USD przychodów, między innymi z opłat transakcyjnych od inwestorów, w tym inwestorów amerykańskich, obsługując ich jako broker, giełda i agencja rozliczeniowa bez rejestrowania żadnej z tych czynności w Komisji”.

Nie chodzi jednak tylko o brak rejestracji w SEC. Do tego dochodzi fakt, że Shihara, dyrektor generalny firmy w latach 2014-2019, pomagał emitentom, którzy “chcieli udostępnić swoje aktywa na platformie Bittrex”. Co dokładnie robił? Chodziło o usuwanie “z kanałów publicznych pewnych problematycznych stwierdzeń”, które mogły sugerować, że tokeny emitentów to papiery wartościowe.

Komentarz Genslera

Dzisiejsza akcja po raz kolejny pokazuje, że rynki kryptowalut cierpią z powodu braku zgodności z przepisami, a nie braku jasności regulacyjnej

– powiedział przewodniczący SEC, Gary Gensler.

Jak stwierdzono w naszej skardze, Bittrex i emitenci, z którymi współpracowała [giełda], znali regulacje, które ich dotyczyły, ale dołożyli wszelkich starań, aby ich uniknąć (…). Co więcej, Bittrex, zgodnie z zarzutami, nie zarejestrował się [w SEC] i nie przestrzegał amerykańskich przepisów dotyczących papierów wartościowych jako giełda, broker-dealer i agencja rozliczeniowa

– dodał.

bittrex sec

Uważamy, że Bittrex wielokrotnie przedkładał zyski nad ochronę inwestorów

– przekazał Gurbir S. Grewal, dyrektor Wydziału Egzekwowania SEC.

Skarga SEC, złożona w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Zachodniego Dystryktu Waszyngtonu, dotyczy więc tego, że Bittrex powinien być zarejestrowany jako giełda, ponieważ działa w oparciu o “zamówienia na papiery wartościowe wielu kupujących i sprzedających”.

W skardze SEC zarzuca się ponadto firmie, że ta powinna podlegać rejestracji jako agencja rozliczeniowa. Działała bowiem ponoć jako pośrednik w dokonywaniu płatności i “dostaw” papierów wartościowych “po dopasowaniu zleceń sprzedaży i kupna oraz sprawowała opiekę nad aktywami klientów”. Do tego Bittrex powinien funkcjonować oficjalnie jako broker, ponieważ “regularnie zajmował się dokonywaniem transakcji na rachunkach”. Ponadto oferował kryptowaluty, które sprzedawano jako papiery wartościowe.

Przypomnimy, że Bittrex 31 marca ogłosił plany zaprzestania oferowania usług w Stanach Zjednoczonych. Powoływał się wówczas na niepewne otoczenie regulacyjne i ekonomiczne. Giełda poradziła klientom z USA, aby wycofali swoje środki z jej platformy do 30 kwietnia 2023 r.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
64 432,53 USD0,01%
Ethereum logo
EthereumETH
3513,84 USD0,21%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,06%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
592,36 USD0,86%
Solana logo
SolanaSOL
134,57 USD-1,42%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3514,07 USD0,20%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,04%
XRP logo
XRPXRP
0,49 USD0,06%
Toncoin logo
ToncoinTON
7,63 USD5,93%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,12 USD0,10%