za
Portfel kryptowalut KeepKey

Ledger czy KeepKey? Wybieramy sprzętowy portfel kryptowalutowy

1,5% dla maluszka

Przechowywanie kryptowalut wymaga odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Zapewniają je m.in. hardware’owe (sprzętowe) portfele, które stają się obecnie coraz bardziej popularne. Od jakości ich wykonania zależy nie tylko wygoda użytkowania, ale przede wszystkim bezpieczeństwo Twoich cyfrowych aktywów.

W tym artykule przyjrzymy się dwóm popularnym sprzętowym portfelom kryptowalutowym. Zarówno KeepKey, jak i Ledger Nano X, to praktyczne i poręczne hardware’owe portfele, które posiadają wiele zalet. Który z nich jest lepszym wyborem? Dlaczego taki portfel powinien posiadać każdy entuzjasta lub entuzjastka kryptowalut?

Hot wallet czy cold wallet – podstawowe różnice

Coraz większe zainteresowanie kryptowalutami sprawia, że zwiększa się także zapotrzebowanie na bezpieczne przechowywanie cyfrowych aktywów. Wybór jest duży, ale warto zastanowić się, które z urządzeń będzie dla nas najlepsze.

Hot wallet to portfel desktopowy, przeglądarkowy lub mobilny, który posiada stały dostęp do internetu. Tego typu portfele służą przede wszystkim do przechowywania niewielkich ilości cyfrowych aktywów i wykonywania bieżących transakcji.

Cold wallet to portfel sprzętowy, będący swoistym odpowiednikiem sejfu. Ze względu na swój offline’owy charakter, jest najbezpieczniejszym sposobem przechowywania kryptowalut oraz tokenów NFT. Frazy seed do takiego portfela generowane są offline, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.

Każdy posiadacz kryptowalut powinien mieć zarówno gorący, jak i zimny portfel. Dzięki temu może skuteczniej zabezpieczyć swoje środki. Korzystanie ze sprzętowego portfela jest bardzo wygodne, dlatego można korzystać z niego podczas wykonywania wszelkich płatności i operacji, takich jak np. staking.

Wybór portfela sprzętowego ma znaczenie

Wyobraź sobie, że posiadasz kilka sztabek złota i szukasz odpowiedniego sejfu do ich przechowania. Wybierzesz skrzyneczkę z małą, czerwoną kłódką, czy jednak postawisz na ciężki, stalowy sejf z wysokim poziomem zabezpieczeń? Dokładnie tak samo wygląda sytuacja z wyborem portfela kryptowalutowego.

Jego jakość ma bezpośrednie przełożenie zarówno na komfort użytkowania, jak i – przede wszystkim – na bezpieczeństwo. Cyfrowe aktywa są podatne na kradzież, podobnie jak złoto czy tradycyjne pieniądze. Skuteczne zabezpieczenie takich aktywów wymaga zatem odpowiedniej technologii oraz wysokiej jakości wykonania. Wybór hardware’owego portfela kryptowalutowego jest kluczowy dla bezpieczeństwa Twoich cyfrowych aktywów. Dlatego należy wybierać tylko sprawdzone rozwiązania.

Ledger i KeepKey, czyli liderzy wśród producentów portfeli sprzętowych

Zarówno Ledger, jak i KeepKey są markami portfeli sprzętowych doskonale znanymi w świecie kryptowalut. Obie firmy działają na rynku od wielu lat i zdobyły już wielu zwolenników. Pierwszy z nich – Ledger – zdobył już sporą popularność w Europie, w tym również w Polsce. Firma KeepKey skupiała się dotychczas głównie na rynku Stanów Zjednoczonych i dopiero zaczyna zdobywać zainteresowanie w naszej części świata. Co naturalnie nie oznacza, że należy ją pomijać.

Ledger Nano X

Mały, poręczny portfel kryptowalutowy, który swoim wyglądem przywodzi na myśl popularne 20 lat temu odtwarzacze mp3. Uwagę przykuwa przede wszystkim minimalistyczny design, mały ekran oraz dwa przyciski, pozwalające na wykonywanie wszystkich operacji na urządzeniu.

Portfel umożliwia przechowywanie ponad stu różnych kryptowalut oraz tokeny NFT. Aplikacja Ledger (przez którą wykonuje się wszelkie transakcje) obsługuje ponad 5000 różnych kryptowalut. Kolejnym szczegółem wartym uwagi jest łączność bluetooth. Połączenie portfela ze smartfonem lub komputerem jest proste i szybkie.

Konfiguracja portfela

W pudełku znajdziesz portfel, kabel do ładowania, instrukcję oraz rzecz absolutnie kluczową – trzy komplety karteczek do zapisania 24 fraz seed (frazy odzyskiwania). Rozpoczynając konfigurację podłączamy portfel do komputera i pobieramy na niego aplikację Ledger Live. Jest to centrum obsługi portfela, ponieważ dzięki tej aplikacji można przesyłać środki na inne adresy, handlować, stake’ować, etc.

Tworząc nowy portfel, na samym początku musisz wymyślić swój kod PIN (4-8 cyfr), a następnie zapisać 24 frazy seed. Po potwierdzeniu wszystkich 24 fraz, można przejść do korzystania z portfela. Podczas pierwszego użycia należy wykonać odpowiednie aktualizacje oprogramowania.

Jak używać Ledger Nano X?

Skonfigurowany portfel nadaje się już do codziennego użycia. Z portfela Ledger Nano X korzysta się za pomocą aplikacji Ledger Live, która dostępna jest zarówno w wersji desktopowej, jak i mobilnej na urządzenia z systemem Android oraz iOS. To właśnie w Ledger Live instaluje się zakładki pozwalające na przechowywanie konkretnych kryptowalut, takich jak BTC, ETH, czy BNB.

Aplikacja pozwala na wysyłanie oraz odbieranie kryptowalut. Każdą transakcję zatwierdza się fizycznie na portfelu sprzętowym, czyli zewnętrznym urządzeniu. Warto dodać, że aplikacja służy nie tylko do odbierania i przesyłania tokenów, ale także do stakingu. Bardzo przydatną opcją jest także możliwość zakupu kryptowalut bezpośrednio w aplikacji.

KeepKey

Już pierwszy rzut oka na portfel KeepKey robi wrażenie nowoczesnego urządzenia. Duży wyświetlacz OLED idealnie wyświetla długie adresy. Jeden przycisk do zatwierdzania transakcji oraz elegancki i stylowy design, to zdecydowane wyróżniki tego portfela. KeepKey obsługuje ponad 7000 tokenów i kryptowalut, czyli więcej od swojego konkurenta, Ledgera Nano X.

Wszelkie transakcje obsługuje się za pomocą programu KeepKey Desktop. Pozwala ona na zakup i sprzedaż kryptowalut i tokenów NFT. Za pomocą KeepKey Desktop możliwe jest także stake’owanie. Połączenie pomiędzy portfelem KeepKey, a komputerem następuje za pomocą kabla.

Konfiguracja portfela

Pudełko KeepKey kryje w sobie portfel sprzętowy, kabel USB, instrukcję obsługi oraz karteczki do zapisywania fraz seed. Na samym początku warto zwrócić uwagę na holograficzna plombę – nie może być ona w żaden sposób uszkodzona. Jest to gwarantem fabrycznej jakości urządzenia i tego, że nie było ono wcześniej użyte.

Sama konfiguracja jest bardzo prosta i intuicyjna. Na początku należy pobrać najnowszą wersję programu KeepKey desktop i podłączyć portfel do komputera. Weryfikuje on urządzenie pod kątem aktualności oprogramowania. W trakcie aktualizacji pod żadnym pozorem nie wolno odłączać urządzenia od komputera.

Kiedy zarówno bootloader, jak i firmware urządzenia jest już w najnowszej dostępnej wersji, można przejść do konfiguracji portfela. Ustalając kod PIN do portfela należy zwrócić uwagę na jeden, ważny szczegół. Układ cyfr wyświetlany na ekranie portfela oraz w aplikacji desktopowej zawsze ma inną kolejność. Jest to rodzaj zabezpieczenia, aby osoba postronna nie była w stanie odgadnąć numeru PIN po kolejności cyfr wystukiwanych w aplikacji.

Następnie zapisuje się 24 frazy seed (BIP-39), które są krytycznie ważne dla Twoich tokenów i kryptowalut. Frazy należy przechowywać w miejscu dobrze zabezpieczonym i koniecznie na fizycznym nośniku. Warto dodać, że frazy seed w portfelu KeepKey generowane są offline, dlatego nikt (oprócz Ciebie) nie ma do nich dostępu. Po dokładnym zapisaniu i potwierdzeniu 24 fraz, można przejść do korzystania z portfela i programu KeepKey desktop.

Jak używać KeepKey?

Korzystanie z portfela KeepKey jest maksymalnie intuicyjne dzięki dobrze zaprojektowanej aplikacji KeepKey desktop. Jest ona w zasadzie centrum dowodzenia, ponieważ za jej pomocą można wysłać, odebrać, jak i kupić konkretne kryptowaluty. Program pozwala także na staking kryptowalut oraz przesłanie ich za pomocą bridge’a na inną sieć. KeepKey desktop pozwala także na zainstalowanie ponad 300 dApps’ów, m.in. Uniswap, Zapper, Zerion, czy 1inch Network. Dzięki temu możemy dodatkowo rozszerzyć możliwości naszego porfela i uczestniczyć w ciekawych projektach web3.

A co jeśli portfel ulegnie zniszczeniu?

Sprzętowy portfel kryptowalut jest urządzeniem, które może ulec zniszczeniu lub zostać skradzione. Dla właściciela cyfrowych aktywów nie jest to zmartwienie. Warunkiem spokoju ducha, nawet w przypadku zniszczenia lub utraty portfela hardware’owego w wyniku kradzieży jest posiadanie 24 fraz seed, które należy zapisać podczas konfiguracji urządzenia. Dzięki nim możliwe jest odzyskanie dostępu do środków w nowym portfelu. Wbrew pozorom kryptowaluty i tokeny NFT wcale nie są przechowywane w portfelu, tylko na blockchainie – w zdecentralizowanym, cyfrowym rejestrze. Portfel zabezpiecza dostęp do cyfrowych aktywów za pomocą cyfrowych kluczy oraz umożliwia bezpieczne transakcje i operacje przy pomocy udostępnionych aplikacji.

Porównanie portfela KeepKey do Ledger Nano X

Zarówno KeepKey, jak i Ledger Nano X często brane są pod uwagę podczas wyboru hardware’owego portfela kryptowalutowego. Warto jednak dodać, że marka KeepKey wyraźnie zyskuje na popularności, dzięki najwyższemu poziomowi zabezpieczeń.

Jeśli chodzi o zalety Ledgera Nano X, to jest to z pewnością bezprzewodowa łączność oraz dedykowana aplikacja Ledger Live na smartfony. Dzięki temu portfel ten jest bardziej mobilny i pozwala na wykonywanie i akceptowanie transakcji i operacji praktycznie w każdym miejscu. Z drugiej strony, łączność bezprzewodowa wiąże się również z mniejszym bezpieczeństwem sprzętu.

Minusem Ledgera Nano X może być dość archaiczny wygląd i mały ekran. Zweryfikowanie adresu na tak małym wyświetlaczu będzie szczególnie problematyczne dla osób posiadających wadę wzroku. Wadą tego portfela jest także brak dostępu do wglądu w oprogramowanie, czego owocem był spory szum medialny po przyznaniu, że portfele Ledgera posiadają tzw. backdoor.

KeepKey posiada natomiast oprogramowanie open-source, dzięki czemu społeczność ma wgląd w bezpieczeństwo firmware’u swojego urządzenia. Do zalet tego portfela warto wliczyć także duży i czytelny wyświetlacz oraz elegancki design. Imponuje także liczba ponad 7000 różnych kryptowalut i tokenów, które mogą być przechowywane w portfelu.

Za wadę niektórzy mogą uznać brak aplikacji mobilnej. Niemniej, urządzenie jest w stanie dłużej wytrzymać na jednym ładowaniu, gdyż nie marnuje energii na połączenie bluetooth. Za wyborem portfela KeepKey przemawia także cena, która oscyluje w granicy 280 złotych, zaś za Ledger Nano X trzeba zapłacić obecnie około 690 złotych.

Podsumowanie

Hardware’owe portfele kryptowalutowe są podstawą bezpiecznego przechowywania kryptowalut, dlatego wybór najlepszego modelu ma znaczenie. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety i wady zarówno Ledgera Nano X, jak i KeepKey, argumenty przemawiają za portfelem od KeepKey. Oprogramowanie z otwartym kodem źródłowym, cena, jakość wykonania oraz bardzo czytelny wyświetlacz OLED zapewniają komfort i bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania tego portfela.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności