za
lagarde regulacje btc

Christine Lagarde chce regulacji rynku kryptowalut. Chodzi o sankcje nałożone na Rosję

Prezes EBC Christine Lagarde wzywa do regulacji rynku kryptowalut. Wystosowała apel w odpowiedzi na potencjalne uniknięcie sankcji przez Rosję.

Lagarde chce szybkiej regulacji rynku

Christine Lagarde, prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC), wezwała prawodawców do zatwierdzenia ram regulacyjnych dotyczących kryptowalut, sugerując, że może to uniemożliwić Rosji obejście sankcji gospodarczych.

Lagarde powiedziała dokładnie, że ​​Europejski Bank Centralny będzie „zdecydowanie i rygorystycznie” wdrażał sankcje nałożone na Rosję przez europejskich prawodawców w odpowiedzi na inwazję tego kraju na Ukrainę. Odpowiadając na pytanie dotyczące potencjalnego wykorzystania przez Rosję kryptowalut w celu uniknięcia niektórych z tych środków, prezes EBC wezwała urzędników do podjęcia szybkich działań.

Zawsze, gdy istnieje zakaz lub mechanizm bojkotu, istnieją sposoby przestępcze, które pozwalają go obejść – powiedziała Lagarde.

Zaproponowała stworzenie „ram regulacyjnych dla rynku kryptowalut, które wspierają innowacje i czerpią z potencjału kryptowalut w sposób, który zachowa stabilność finansową i chroni inwestorów”. Pomysł takich przepisów po raz pierwszy został przedstawiony Komisji Europejskiej we wrześniu 2020 r. i przyjęty przez Radę Europejską w listopadzie 2021 roku. Projekt miał zostać poddany pod głosowanie w Parlamencie Europejskim już w poniedziałek.

Tyle że sprawozdawca Stefan Berge ogłosił w piątek, że odłożono głosowanie z powodu obaw, że zostanie ono błędnie zinterpretowane jako próba zakazu kopania kryptowalut. Do teraz nie ustalono daty głosowania.

Lagarde regulacje btc

Sankcje wymierzone w Rosję

W czwartek prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił serię sankcji mających na celu uderzenie w Rosję. To kara za atak tego kraju na Ukrainę. Biały Dom zapowiedział, że Stany Zjednoczone i ich sojusznicy nałożą sankcje na pięć głównych banków z siedzibą w Rosji, a także na kilku czołowych polityków, którzy „wzbogacili się kosztem państwa rosyjskiego”. Środki ekonomiczne nie obejmowały jednak odcięcia Rosji od systemu płatności SWIFT ani kryptowalut.

Sytuacja na Ukrainie jest rozwojowa. Trwają m.in. bombardowania kilku miast i lotniska wojskowego w pobliżu Kijowa. Mają także rozpocząć się negocjacje, o które poprosił prezydent Ukrainy. Chęć podjęcia rozmów potwierdził już też Władimir Putin.

Kryptowaluty zaczęły tracić na wartości, gdy wojna wybuchła. Obecnie jednak rynek odzyskuje siły.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności