za
Wsparcie dla Ukrainy

Kurs bitcoina rośnie. Wojna na Ukrainie nie pogrąży rynku kryptowalut?

Wczoraj pisaliśmy o tym, że kurs bitcoina zareagował na wieści o wojnie Rosji z Ukrainą spadkami. Po paru godzinach spadków kryptowaluty zaczęły jednak drożeć. Prawdopodobnie ponownie wpłynęły na to kwestie makroekonomiczne i geopolityczne.

Kurs bitcoina rośnie. W tle trwa wojna

1 BTC kosztuje dziś 38 600 USD. Oznacza to odbicie kursu o 11%, licząc od wczoraj. W skali tygodnia nadal bitcoin traci ok. 5%.

Pozytywnie zaczyna zaskakiwać też ether. 1 ETH kosztuje obecnie 2 630 USD. To więcej o 12,3% niż wczoraj. W skali tygodnia kryptowaluta Ethereum traci jednak nadal 10%.

Co jednak spowodowało odbicie na rynku kryptowalut? Sytuacja militarna Ukrainy nie wygląda nazbyt dobrze. W nocy kontynuowano bombardowania m.in. Kijowa. Ponoć wojska rosyjskie przełamały też front ukraiński w niektórych miejscach. Warto jednak dodać, że nic w obecnych warunkach nie jest nadal pewne.

W wojnie chodzi zapewne o obalenie obecnych władz z Kijowa i zastąpienie ich politycznymi marionetkami Moskwy.

W takich okolicznościach kurs BTC powinien nadal nurkować. Tyle że pamiętajmy, że nadal mówimy o regionalnym konflikcie, nie aż tak istotnym dla dużych inwestorów, jak może się wydawać z perspektywy polskiej.

Warto przy tej okazji przypomnieć, jak zachowały się indeksy z Wall Street, gdy Niemcy zaatakowały Polskę w 1939 r. – zaczęły rosnąć. Drugowojenną bessę rozpoczęła dopiero informacja o wkroczeniu III Rzeszy do państw Europy Zachodniej.

kurs bitcoina rośnie wojna

Sankcje podbiją kurs BTC?

Do tego dochodzą też inne elementy. USA zamierzają uderzyć w Rosję sankcjami. Zdaniem Rafała Zaorskiego, znanego polskiego tradera, blokada finansowa Rosji sprawi, że kryptowaluty pójdą “ostro do góry”. Prognozuje on, że BTC może wkrótce ponownie kosztować 40 000 USD, zaś ETH 3100 USD.

Równie optymistycznie nastawiony jest Kamil Gancarz, który w swoim materiale przedstawił bogatą w dane analizę tego, jak bitcoin może zachować się w czasie wojny na Ukrainie.

https://www.youtube.com/watch?v=PXaWDpS7q-0

Pamiętajmy jednak, że dziś konflikt za naszą wschodnią granicą ma charakter regionalny. Wyceny cyfrowych aktywów mogą drastycznie się zmienić, gdyby rozlał się on na kolejne kraje. Na to jednak jak na razie się nie zanosi.

Aktualny kurs bitcoina i innych kryptowalut możesz sprawdzić w zakładkach: kurs bitcoina i kurs kryptowalut na stronie bitcoin.pl. Miejsce, w którym możesz kupić BTC i inne cyfrowe aktywa, to m.in. giełda kryptowalut Zonda.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności