za

Kurs ETH przebił 3000 USD

Na rynku kryptowalut ostatnio wiele się dzieje. Kurs ETH wzrósł i przebił 3000 USD. Obecnie cyfrowa waluta walczy o zachowanie tego poziomu.

Kurs ETH mknie na północ

Kryptowaluta Ethereum drożeje. Obecnie kosztuje równe 3000 USD, co oznacza, że przez ostatnią dobę jej kurs wzrósł o nieco ponad 2%. W skali tygodnia mówimy już o 13-procentowym wzroście.

Powyższe przekłada się na nastroje. Ethereum Fear and Greed Index wynosi aż 81, co oznacza skrajną chciwość inwestorów (Extreme Greed).

Bitcoin na tym tle nie wypada dobrze. 1 BTC kosztuje 51 900 USD, co oznacza, że za jednego coina tydzień temu płacono 4% więcej niż dziś. Wczoraj cena wynosiła mniej więcej tyle samo.

Powód wzrostów? Rynek czeka na ETF etheru?

Obecnie nie wiadomo, czy ETF-y spot ETH powstaną, ale wiele wskazuje na to, że rynek może grać już pod tego typu “tak” ze strony Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Jeżeli urzędnicy mają zgodzić się na powstanie takich produktów, zrobią to zapewne już w maju. Wtedy marzec, kwiecień i część maja mogą stać pod znakiem wzrostów.

I bez ETF-ów ether może w najbliższych miesiącach drożeć. Powód? Ogólna sytuacja w sieci projektu. Ostatnia zmiana sposobu emisji ETH (przejście z algorytmu Proof of Work na Proof of Stake) doprowadziła do tego, że ether jest obecnie walutą deflacyjną. Na rynek trafia mniej nowych jednostek ETH niż jest “wrzucanych do pooli stake’ujących. Podaż zmniejsza się, a popyt może w najbliższych miesiącach rosnąć. Efektem może być tylko wzrost ceny.

Powyższe zjawisko może dodatkowo wzmocnić “efekt ETF-ów”, które będą kupowały ethery, dodatkowo zmniejszając podaż tej kryptowaluty na rynku.

Pamiętajmy też, że dalsze wzrosty może ostatecznie także napędzać drożejący bitcoin. Tu powody będą podobne: zakupy ETF-ów i kolejny halving. Do tego wszystkiego może dojść Fed ze swoją decyzją o cięciu stóp procentowych.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności