za
Czy DePIN to następny „Big Thing” Web3?

Czy DePIN to następny „Big Thing” Web3?

2024-02-20
Web3Wiadomości
Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Kryptowaluty i Web3 zaczęły być postrzegane jako przełom. Doskonałym tego przykładem jest zwrot o 180° opinii o bitcoinie przez BlackRock, które wypuściło w styczniu fundusz BTC ETF. Okazuje się, że na zdecentralizowanym horyzoncie zaczyna wschodzić kolejna idea, która w ciągu najbliższych miesięcy może wyrosnąć na nowy fenomen. Mowa o DePIN, czyli Zdecentralizowanych Sieciach Infrastruktury Fizycznej.

DePIN nowym trendem 2024 roku

Przemysł kryptowalut, technologia blockchain oraz Web3 coraz głębiej wchodzą w świadomość ogółu społeczeństwa. Widać to po trendach, które przebijają się przez zdecentralizowaną społeczność i docierają do mainstreamu. Ostatnim takim trendem były tokeny NFT i szał związany z ich popularnością w 2021 roku. Jak wiadomo, rynek niewymienialnych tokenów mocno później podupadł, choć znów zaczynają wracać do łask.

Jednym z trendów, które zdecydowanie zataczają coraz szersze kręgi w społeczności Web3, jest DePIN, czyli zdecentralizowana sieć infrastruktury fizycznej. Sieci te wykorzystywane są do utrzymania i zarządzania infrastruktury sieciowej realnego świata. Zdecentralizowane Sieci Infrastruktury Fizycznej można wykorzystać w takich obszarach, jak komunikacja, przechowywanie danych, czy obliczenia. DePINy w zdecydowanej większości przypadków wykorzystują tokeny oparte o blockchain, jako mechanizm zachęty dla osób chcących przyczynić się do rozwoju sieci. Z tego też powodu są one całkowitym przeciwieństwem sieci scentralizowanych, które zarządzane są przez pojedyncze podmioty.

DePIN nowym trendem 2024.

Dlaczego DePIN ma tak duży potencjał?

Choć DePINy być może nie wyglądają na coś ekscytującego na pierwszy rzut oka, tak ich potencjał do zmiany sposobu myślenia przedsiębiorstw i instytucji jest ogromny. Dzięki wykorzystaniu tokena jako zachęty do udziału i interakcji w sieci, DePIN może rozpędzić się niczym koło zamachowe. Świetną alegorią będzie przykład ze świata kryptowalut.

Otóż im wyższa cena Bitcoina, tym większa ilość osób chce go kopać. Prowadzi to do wzmocnienia całej sieci i jeszcze wyższej wyceny. Podobnie jest z DePINami, które wzmacniają ten cykl, łącząc wartość tokena z siłą i akceptacją całej sieci. Jest to po prostu bardziej demokratyczne, wydajne i skalowalne podejście do budowy oraz utrzymania infrastruktury fizycznej.

Przykłady praktycznego zastosowania DePINów

Ciekawym przykładem praktycznego zastosowania DePINów jest Helium, czyli projekt zdecentralizowanej telefonii komórkowej oparty na blockchainie Solana. Kontrybutorzy mogą kupować i uruchamiać punkty dostępowe, które umożliwiają urządzeniom wspieranym korzystanie z łączności internetowej bez konieczności łączenia się z wieżą telefonii komórkowej czy siecią WiFi.

Helium to projekt stworzony w Stanach Zjednoczonych i to właśnie tam cieszy się stale rosnącą popularnością. Potwierdzeniem faktu, że Helium Mobile odbierane jest jako bardzo innowacyjny i nowoczesny projekt jest fakt, że firma została głównym sponsorem drużyn sportowych University of Miami.

Polacy nie gęsi, też swój projekt DePIN mają, czyli GamerHash AI

W tekście o DePINach nie może zabraknąć naszego polskiego przedstawiciela tego trendu. Mowa oczywiście o GamerHash AI, czyli innowacyjnym połączeniu zdecentralizowanej sieci gamingowych komputerów z mocą obliczeniową dla sztucznej inteligencji. GamerHash AI może przekształcić Twój gamingowy komputer w maszynę zapewniającą moc obliczeniową popularnym narzędziom AI, takim jak chociażby generator grafik Midjourney.

Warto dodać, że twórcy GamerHash AI mają już ogromne doświadczenie w tworzeniu zdecentralizowanych sieci, gdyż ich „tradycyjna” platforma ma niebagatelną ilość aż 760 000 użytkowników.

Podsumowując, DePIN to trend, który może mieć duże znaczenie w 2024 roku. Wykorzystanie takich sieci w telekomunikacji, czy w branży sztucznej inteligencji będzie miało kluczowe znaczenie. Taka zdecentralizowana sieć to moc w czystej postaci, szczególnie jeśli chodzi o AI, ponieważ liczby mówią same za siebie. Z ChatuGPT korzysta obecnie już blisko 200 mln użytkowników, zaś generator grafik Midjourney ma ich niemal 17 mln. Koncepcji DePIN z pewnością będzie głośno w ciągu następnych miesięcy. 

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Zawodowy copywriter oraz social media manager. Od 5 lat publikuje treści w tematyce m.in. nowoczesnych technologii. W Bitcoin.pl zajmuje się nowościami z rynku, artykułami odnośnie kryptowalut oraz sztucznej inteligencji.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 785,20 USD1,52%
Ethereum logo
EthereumETH
2939,48 USD2,64%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,02%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
553,27 USD0,97%
Solana logo
SolanaSOL
133,06 USD10,22%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,51 USD4,69%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2937,92 USD2,65%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD3,34%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,81 USD1,64%