za

Napisała książkę o Onecoinie. Teraz grożą jej śmiercią

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Obywatelka Szkocji Jennifer McAdam opisała w swojej książce historię Onecoina. Niestety musiała odwołać podpisywanie swoich książek i spotkania z czytelnikami. Powód? Otrzymała groźby śmierci.

Nie wolno pisać o Onecoinie?

McAdam napisała książkę Devil’s Coin, w której opisała to, jak działała piramida Onecoina. W wyniku tego oszustwa miliony inwestorów na całym świecie straciło swoje oszczędności.

Autorka skoncentrowała się m.in. na założycielce Onecoina, Ruji Ignatovej, zwanej „Cryptoqueen”. Niektórzy dodają do tego przydomka “zaginiona”, bowiem do dziś jest poszukiwana przez Interpol, Europol i Federalne Biuro Śledcze Stanów Zjednoczonych (FBI). Nie wiadomo, co się z nią stało i czy w ogóle jeszcze żyje.

Decyzja pisarki o odwołaniu spotkań zapadła po tym, jak doradziły jej to policja Szkocji oraz FBI. Chodzi konkretnie o wydarzenia, które miały się odbyć w Irvine, Ayr i Glasgow.

Jestem zdenerwowana, że moje wydarzenia musiały zostać odwołane

– przekazała mediom najbardziej zainteresowana. Dodała, że otrzymała informację o “potencjalnych niebezpieczeństwach”. Chodziło o groźby śmierci.

Podziękowała przy tym swoim „odważnym wydawcom na całym świecie”, którzy nie dają się zastraszyć.

Czuję, że to triumf z ich strony, że mogę opowiedzieć swoją historię i historie tysięcy ofiar nikczemnego oszustwa

– dodała.

Kto grozi autorce?

Reporterce ponoć grożono przez internet. Możliwe, że wiadomości te pisały osoby, które skorzystały na działalności piramidy. Wydawca książki, Ad Lib, potwierdził anulowanie wydarzeń z powodu „poważnych obaw związanych z bezpieczeństwem”.

Odkąd [McAdam] podjęła walkę z uciekinierką Cryptoqueen Rują Ignatovą, dostaje groźby, w tym śmierci

– przekazała firma.

Historia piramidy

Onecoin powstał w 2014 roku jako wielopoziomowa sieć marketingowa oparta na pseudokryptowalucie o tej samej nazwie. Uważa się, że jego twórcy oszukali ponad 3 miliony inwestorów na całym świecie na ponad 4 miliardy USD. Kwota może być jednak wyższa. Nie każda ofiara mogła bowiem zgłosić się na policję.

Wspomnianą Ignatovą widziano ostatnio 25 października 2017 r. na lotnisku w Atenach w Grecji, gdzie przyleciała samolotem ze stolicy Bułgarii, Sofii. W lipcu 2022 grecka prasa doniosła natomiast, że lokalna policja próbowała ją zlokalizować po otrzymaniu informacji, że przebywa w kraju. Doniesienia bułgarskich mediów sugerowały zaś, że mogła zostać zabita w Grecji rok po jej zniknięciu.

W 2019 roku brat Cryptoqueen i współzałożyciel Onecoina, Konstantin Ignatov, został aresztowany w Stanach Zjednoczonych, gdzie przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
57 723,34 USD0,96%
Ethereum logo
EthereumETH
2929,13 USD1,82%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,06%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
551,65 USD0,50%
Solana logo
SolanaSOL
132,20 USD9,05%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD0,01%
XRP logo
XRPXRP
0,51 USD5,12%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2928,59 USD1,91%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD2,48%
Toncoin logo
ToncoinTON
4,76 USD-0,78%