za

USA chcą walczyć z praniem pieniędzy, korupcją i kryptowalutami

Czy w ramach pięciofilarowego planu walki z korupcją, administracja Joe Bidena idzie także na wojnę z rynkiem kryptowalut? Biały Dom opublikował właśnie 38-stronicowy raport szczegółowo opisujący nowe wysiłki rządu na rzecz walki z korupcją. Dokument zawiera wzmiankę o nowym „Krajowym Zespole ds. Kryptowalut”.

Ściganie kryptoprzestępców

Administracja Bidena opublikowała dokument w poniedziałek. Jak czytamy w dodanym do niego oświadczeniu, strategia walki z korupcją kładzie szczególny nacisk na zmniejszenie „zdolności skorumpowanych podmiotów do wykorzystywania amerykańskich i międzynarodowych systemów finansowych do ukrywania aktywów i prania dochodów z aktów korupcyjnych”.

W filarze III stwierdza się, że Departament Sprawiedliwości będzie zwalczał wykorzystywanie kryptowalut do nielegalnego finansowania za pośrednictwem nowej, dedykowanej grupy zadaniowej:

DOJ wykorzysta nowo utworzoną grupę zadaniową, National Cryptocurrency Enforcement Team, aby skoncentrować się w szczególności na złożonych śledztwach i ściganiu przestępczych nadużyć dot. kryptowalut, w szczególności przestępstw popełnianych przez wirtualne kantory walut, usługi miksowania środków oraz podmioty zajmujące się infrastrukturą prania pieniędzy.

Pranie pieniędzy jest stałym problemem regulatorów, którzy zajmują się kryptowalutami. Problem dotyczy zwłaszcza stablecoinów. Urzędnicy – 0d Gary’ego Genslera po Jerome’a Powella – uważają, że cyfrowe aktywa nie są uregulowane. Ich zdaniem ten problem trzeba szybko rozwiązań.

kryptowaluty korupcja

Nielegalne wykorzystanie kryptowalut

Okazuje się, że to nie jedyna wzmianka o kryptowalutach. W strategii: filar II zatytułowany „Ograniczenie nielegalnego finansowania” ponownie określa wysiłki Stanów Zjednoczonych w zakresie przeglądu zagrożeń stwarzanych przez aktywa cyfrowe i współpracy z innymi krajami w opracowywaniu cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Uznając wydajność i udogodnienia stworzone przez technologię blockchain, autorzy wymieniają też liczne nielegalne działania, do których rzekomo wykorzystuje się kryptowaluty, w tym handel narkotykami i unikanie sankcji.

Kryptowaluty są również coraz popularniejszym narzędziem do ataków ransomware. Nieodwracalny charakter transakcji kryptowalutowych sprawia, że ofiary nie mają możliwości odzyskania środków od cyberprzestępców, którzy wyłudzają od nich pieniądze.

Jak nowe pomysły służb USA wpłyną na rynek cyfrowych aktywów? Z pewnością mogą długoterminowo zagrozić bitcoinowi i innych kryptowalutom.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności