za

Jeffrey Gundlach twierdzi, że przed nami obniżki stóp procentowych w USA

2023-03-26
BiznesEkonomia

Miliarder Jeffrey Gundlach, znany również jako „król obligacji”, przewiduje, że Rezerwa Federalna wkrótce znacznie obniżać stopy procentowe.

Jeffrey Gundlach oczekuje obniżek stóp procentowych

Jeffrey Gundlach, stojący na czele firmy zarządzającej inwestycjami, Doubleline, spodziewa się, że Rezerwa Federalna w najbliższym czasie znacznie obniży stopy procentowe. Dodał jednak, że myli się “w około 30% przypadków”.

Jak na razie widzimy jednak odwrotne zjawisko. Rezerwa Federalna podniosła w tym tygodniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych (pb). I to pomimo tego, że na rynku bankowym widać pierwsze symptomy kryzysu. Przewodniczący Fedu, Jerome Powell, powiedział nawet, że nie należy się spodziewać, że bank centralny USA obniży w tym roku stopy procentowe.

Gundlach w innym tweecie dodał, że widzi już pierwsze sygnały recesji, co zapewne zmusi Fed do nagłej zmiany polityki. W lutym ostrzegał przed bolesnymi skutkami kolejnej recesji.

W marcu w wywiadzie dla CNBC powiedział, że Fed musi “uratować” swoją “wiarygodność”, dlatego podniesie stopy proc. po raz ostatni. Jeżeli ma rację to podwyżka z tego tygodnia była ostatnim podniesieniem stóp proc. w USA.

Najbogatsi chcą obniżek stóp proc.

Wiele znanych osób chce, aby Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe. Dyrektor generalny Tesli i Twittera, Elon Musk, napisał w social mediach, że Fed „działa ze zbyt dużym opóźnieniem”, zauważając, że stopy procentowe „muszą zostać natychmiast obniżone”. Podobnie jak Gundlach – dyrektor generalny Galaxy Digital – Mike Novogratz, również twierdzi, że Fed obniży stopy procentowe „szybciej niż nam się wydaje”.

Tymczasem wielu ekspertów przewiduje poważną recesję w USA. Znany ekonomista David Rosenberg ostrzegł w zeszłym tygodniu przed „awaryjnym lądowaniem” i kryzysem. Z kolei ekonomista Peter Schiff powiedział w tym tygodniu, że inflacja znacznie wzrośnie, podobnie jak koszty życia Amerykanów. Jego zdaniem będzie to efekt błędnej polityki władz. Fed znów wraca bowiem do luzowania ilościowego (QE). Zauważył, że “w zeszłym tygodniu bilans Fedu wzrósł o 300 miliardów USD, niwelując 4 miesiące QT [zacieśniania ilościowego] w ciągu jednego tygodnia”. Jego zdaniem “pod koniec miesiąca bilans może osiągnąć nowe maksimum”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności