za
janet yellen zakaz kryptowalut

Janet Yellen przyznała, że nie chce wprowadzenia zakazu kryptowalut

W czasie szczytu G20 sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że jej ​​kraj nie myśli o wprowadzeniu zakazu dot. kryptowalut. Apeluje jednak o stworzenie ram regulacyjnych.

Janet Yellen chce regulacji rynku kryptowalut

W czasie rozmowy z Reutersem Yellen powiedziała, że ​​dziś duże “znaczenie ma wprowadzenie silnych ram regulacyjnych”, które miałyby obowiązywać podmioty na rynku kryptowalut. Zauważyła również, że Stany Zjednoczone nie sugerują „całkowitego zakazu działalności związanej z kryptowalutami”.

Uwagi Yellen są zbieżne ze słowami dyrektor zarządzającej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) – Kristaliny Georgievej – która stwierdziła, że regulacje branży są dla globalnych władz priorytetem.

janet yellen przy mównicy

Ponadto Georgieva zwróciła dziennikarzom uwagę, że konieczne jest odróżnienie cyfrowych walut banku centralnego (CBDC) od stablecoinów i kryptowalut. Te pierwsze są emitowane przez banki centralne, czyli de facto państwa. Za kryptowalutami stoją górnicy, którzy nie są przecież podmiotami publicznymi.

Z kolei minister finansów Indii, Nirmala Sitharaman, zaapelował do swoich odpowiedników z innych krajów G20, by wspólnie zajęli się makroekonomicznymi aspektami dot. cyfrowych aktywów. On sam od dawna wspiera współpracę z innymi jurysdykcjami przy opracowywaniu przepisów dot. cyfrowych walut. Od kilku lat rząd Indii debatuje też nad tym, czy uregulować, czy zakazać używania kryptowalut.

MFW chce uderzyć w kryptowaluty

23 lutego MFW opublikował plan działania dotyczący aktywów kryptowalutowych. Zaapelował też do krajów, by te nie uznawały bitcoina za prawny środek płatniczy. Dokument organizacji opisuje też ramy regulacji związanych z kwestiami makroekonomicznymi, prawnymi oraz współpracą międzynarodową dot. rynku blockchaina.

MFW jest sceptyczny wobec polityki, jaką prowadzi rząd Salwadoru, który w 2021 r. uznał BTC za środek płatniczy. Po wizycie urzędników Funduszu w tym kraju, która miała miejsce na początku tego miesiąca, organ zasugerował, aby lokalny rząd ponownie rozważył swoje plany dot. bitcoina, powołując się na ryzyko związane z kryptowalutami. Zdaniem MFW polityka władz Salwadoru może uderzyć w stabilność finansową państwa.

Pamiętajmy też, że MFW realizuje w dużej mierze politykę USA. Powszechna adopcja BTC mogłaby zaś uderzyć w dolara.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności