iran

Iran uderza w kopalnie kryptowalut

Kryptowaluty

Niepokojące informacje dochodzą z Bliskiego Wschodu. Okazuje się, że Iran zamierza wyłączyć prąd dla wszystkich zlokalizowanych tam kopalni kryptowalut. Planuje też podniesienie cen energii dla tego typu firm.

Przez jakiś czas Iran uchodził za raj dla krypto-górników. W jednym ze swoich artykułów (dostępnym tutaj) udowadnialiśmy jednak, że rzeczywistość nie jest tak różowa, jak opisywały to inne media. Niedawno też pojawiły się pierwsze pogłoski o tym, że lokalne władze myślą także o podniesieniu cen prądu dla kopalni wydobywających kryptowaluty. Teraz te groźby stają się coraz bardziej realne…

Koniec z tanią energią

W pewnym sensie decyzja Iranu byłaby racjonalna. Dziś ten kraj dopłaca aż 1 miliard dolarów, by uzupełnić lukę, która powstaje po uwzględnieniu całkowitych kosztów prądu i odjęciu od nich opłat, jakie ponoszą firmy i osoby fizyczne.

Stąd też Mostafa Rajabi Mashhadi, urzędnik w irańskim Ministerstwie Energii, przyznał mediom, że jego resort wkrótce sprawi, że wspomniane kopalnie kryptowalut zostaną odcięte od prądu i pozostaną wyłączone do momentu ustanowienia nowych stawek za 1 kWh.

Stąd taka drastyczna decyzja? Otóż ministerstwo zarejestrowało skok aż o 7% w zużyciu prądu. Ponoć powodem jest działalność kopalni.

Iran a kryptowaluty

Ciężko uznać to może za jawny atak na kryptowaluty. Patrząc na sytuację obiektywnie, należy uznać to za konieczne z perspektywy kraju.

Iran dziś jest w trudniej sytuacji. Jego gospodarka (i przede wszystkim waluta) jest niszczona przez sankcje ze strony USA. Hiperinflacja jest tak wysoka, że Irańczycy uciekają już od dawna w kryptowaluty, choć i to jest im utrudniane (o tym przeczytacie w tym miejscu).

Co ciekawe, władze kraju biorą już pod uwagę wykorzystanie w walce z sankcjami własnej cyfrowej waluty. Ponoć jest ona już niemal gotowa do użycia i ma służyć Teheranowi w handlu międzynarodowym. W pracach nad nią zaangażowano m.in. rosyjskich ekspertów. Byłaby to w praktyce odpowiedź na wenezuelskie Petro, które jednak okazało się porażką pod wieloma względami.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
ceny prądu cryptocurrency mining Iran kopanie mining bitcoin mining kryptowalut
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.