Obywatelom Iranu zablokowano dostęp do LocalBitcoins

Portal Cointelegraph został poinformowany drogą mailową, że mieszkańcy Iranu od 24 maja br. nie mogą już kupować kryptowalut za pomocą LocalBitcoins. Strona platformy została bowiem zablokowana.

Powodem są ponoć sankcje, które spadają na Iran ze strony Stanów Zjednoczonych. Największe na świecie giełdy kryptowalut (pod względem wolumenów transakcji), takie jak Coinbase i Binance, także nie obsługują już użytkowników mieszkających w Iranie.

Cios w oszczędności Irańczyków

Obywatele Iranu mogli dotąd uciekać w kryptowaluty przed inflacją, która niszczy dziś wartość ich narodowej waluty, riala irańskiego.

Jedną z zalet LocalBitcoins (patrząc z perspektywy Iranu) było to, że platforma nie wymagała od klientów posiadania karty kredytowej. Irańscy użytkownicy mogli z niej korzystać nie posiadając nawet międzynarodowych kont bankowych.

Jak na razie LocalBitcoins nie odpowiedziało ponoć na prośbę Cointelegraph o komentarz.

“Imperium zła” (?) a kryptowaluty

W styczniu tego roku media poinformowały, że Iran rzekomo planuje wyemitować własną kryptowalutę jako sposób na obejście sankcji ze strony USA. Pikanterii dodaje fakt, że ponoć nad projektem pracowali też m.in. rosyjscy eksperci.

Ta ostatnia informacja jest o tyle ciekawa, że Rosja od dwóch lat też ponoć myśli o stworzeniu cyfrowego odpowiednika papierowego rubla.

Mało tego, ostatnio media obiegł news o tym, że Moskwa dyskutuje także z Wenezuelą, by do handlu międzynarodowego wykorzystać Petro – token stworzony na polecenie reżimu prezydenta Nicolasa Maduro. Token nie zyskał akceptacji Wenezuelczyków, którzy nadal kupują Bitcoiny. I to do tego stopnia, że rząd przygotował platformę do ich przesyłania i podbiera od każdej transakcji prowizję. Czy więc Petro odżyje jako wspólna e-waluta Rosji i Wenezueli? To jednak nadal wątpliwe, ponieważ projekt krytykują deputowani z Dumy.

Z kolei w maju kongresman Stanów Zjednoczonych Brad Sherman – znany krytyk kryptowalut – powiedział, że stanowią one zagrożenie dla amerykańskiej polityki zagranicznej. Sherman zasugerował całkowity zakaz korzystania z kryptowalut przez obywateli USA, ponieważ uważa, że zmniejszają one moc dolara amerykańskiego jako międzynarodowego standardu finansowego.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie Zonda.

Tagi
dolar Iran LocalBitcoins Petro Rosja Wenezuela

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.