Niemcy myślą o emisji narodowej kryptowaluty

Blockchain

Niemcy ponownie zaskakują. Koalicja CDU i CSU chce zintegrować technologię blockchain z usługami publicznymi – poinformował 25 czerwca Cointelegraph Deutschland. […]

Niemcy ponownie zaskakują. Koalicja CDU i CSU chce zintegrować technologię blockchain z usługami publicznymi – poinformował 25 czerwca Cointelegraph Deutschland. Ponadto myśli się o emisji narodowej kryptowaluty.

Koalicja rządząca krajem w opublikowanym wcześniej oryginalnym komunikacie ujawniła, że ​​chce używać technologii blockchain do wykonywania różnych zadań publicznych, takich jak usługi administracyjne, elektroniczne rejestry zdrowia, ochrona dokumentów i szeroko rozumiana rejestracja.

Innowacje w Niemczech

Politycy CDU i CSU myślą nawet o stworzeniu systemu, który powinien umożliwiać cyfrową, szyfrowaną identyfikację obywatela.

Plany wykraczają jednak dziś daleko poza usługi administracji opartej na blockchainie. Eksperci obu partii również wspierają pomysł emisji i rozwoju państwowej kryptowaluty. Owa cyfrowa waluta miałaby być czymś na miarę e-euro – stablecoina, który, podobnie jak dziś euro, byłby administrowany i regulowany przez bank centralny.

Jak na razie Europejski Bank Centralny (EBC) odmówił komentarza w tej sprawie, twierdząc, że „nie komentuje indywidualnych oświadczeń partii”. Jednak jego rzeczniczka prasowa powiedziała Dow Jones News, że cyfrowe waluty banku centralnego nie są alternatywą dla EBC.

Niemcy a blockchain

Nowe stanowisko grupy parlamentarnej CDU i CSU jest prawdopodobnie przynajmniej częściowo odzwierciedleniem nowej strategii rządu federalnego dot. blockchaina, która ma zostać wdrożona jeszcze w tym roku.

Wcześniej Niemcy wykazywały bardzo powściągliwe podejście do kryptowalut i ich technologii. Dopiero w tym roku pierwsi krajowi politycy zaczęli sugerować, że należy zainteresować się tematem, bowiem inne regiony świata zaczynają ścigać Republikę Federalną Niemiec w tej kwestii.

„Uważamy za sprawę najwyższej wagi, abyśmy wprowadzili technologię blockchain dla Niemiec, a konkretnie [by miało to miejsce] w 2019 r.”

-mówił początkiem maja Thomas Heilmann z CDU.

Ponadto władze Nadrenii Północnej-Westfalii (NRW) ogłosiły parę dni później plany dot. utworzenia Europejskiego Instytutu Blockchaina.

Pytanie, jak w to wszystko zostaną wplecione nowe działa grupy G7, która – obecnie pod przewodem Francji – ma przyjrzeć się kryptowalutom. Impulsem do powstania grupy specjalistów w G7 były plany emisji LibraCoin Facebooka, które wywołały spore kontrowersje w środowisku światowych urzędników i polityków.

Tagi
Blockchain blockchain niemcy Europejski Instytut Blockchaina Facebook g7 kryptowaluty libra

Newsletter

Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności.