za
Interoperacyjność blockchainów

Interoperacyjność blockchainów: Klucz do wzajemnej współpracy ekosystemów

European Halving Party 2024

Multichain, czyli wielołańcuchowość, staje się coraz istotniejszym zagadnieniem w świecie kryptowalut. Interoperacyjność ma znaczenie przyrównywalne do wpływu globalizacji na rozwój gospodarek świata. W epoce cyfrowej, gdzie większość transakcji i komunikacji odbywa się w sieci, równie ważne jest umożliwienie płynnej interakcji między różnymi sieciami blockchain.

Interoperacyjność blockchainów

Interoperacyjność kluczem do rozwoju branży kryptowalut

Podobnie jak globalizacja, która umożliwiła przepływ towarów, usług i informacji pomiędzy krajami, tworząc dynamiczny rynek ogólnoświatowy, wielołańcuchowość ma na celu zwiększenie płynności interakcji pomiędzy blockchainami. Stąd też multichain staje się coraz bardziej istotną funkcją w ekosystemie kryptowalut. Eliminuje bariery i umożliwia jednoczesne korzystanie z zalet wielu łańcuchów.

Protokoły i narzędzia multichain to w istocie narzędzia rozwiązujące problem izolacji. Blockchainy, chociaż potężne i innowacyjne, często działają jako zamknięte ekosystemy. To, naturalnie, ogranicza ich możliwości. Dzięki technologii multichain, poszczególne łańcuchy bloków mogą się jednak komunikować i współpracować ze sobą. Taka interoperacyjność pozwala na wymianę danych, wartości i informacji między blockchainami. Z kolei lepsza integracja, komunikacja i współpraca umożliwiają tworzenie nowych usług i aplikacji na skalę globalną.

Jak to wygląda w praktyce?

Interoperacyjność blockchainów polega na wzajemnym oddziaływaniu między różnymi łańcuchami — lub związanymi z nimi ekosystemami. Taka interakcja oznacza w praktyce komunikację poprzez wymianę danych między protokołami. Umożliwia ona przesyłanie inteligentnych kontraktów, zdecentralizowanych aplikacji (dApps) i kryptowalut między łańcuchami.

Dzięki temu, jako użytkownik ekosystemu kryptowalut możesz skorzystać z protokołu, który najlepiej spełnia Twoje potrzeby. Przykład? Możesz “przejść” na inny łańcuch, aby uzyskać tańsze lub szybsze transakcje. Możesz również przerzucić się na blockchain, który jest uważany za bezpieczniejszy lub charakteryzuje się wyższą liczbą użytkowników i aktywnością (aby uzyskać dostęp do kapitału i płynności w tym ekosystemie). Aby zrozumieć, jak istotna jest interoperacyjność, pomocne może być wyobrażenie sobie sytuacji, w której sieć, z której już korzystasz, nie jest tak elastyczna.

Zdolność blockchainów do interakcji — i wymiany danych — jest nadal frustrującym problemem dla użytkowników ekosystemu krypto. Nie można korzystać z natywnych bitcoinów (BTC) na Ethereum, ani nie można korzystać z dAppki opartej na Ethereum na blockchainie Bitcoina. Ten brak interoperacyjności doprowadził do utworzenia oddzielonych od siebie sieci.

Interoperacyjność blockchainów

Multichain: Klucz do wielołańcuchowej interoperacyjności

Multichain – inaczej wielołańcuchowość – to termin, który w kontekście blockchaina można porównać do wielozadaniowości w systemach operacyjnych, takich jak Windows, Linux czy MacOS. Ich wielozadaniowość umożliwia uruchomienie i równoczesne działanie wielu aplikacji. Adekwatnie, multichain pozwala na równoległe działanie różnych blockchainów. Daje to możliwość korzystania, przesyłania i operowania na wielu z nich jednocześnie.

Porównanie do wielozadaniowości nie jest jednak pełne. Pojęcie multichain idzie bowiem dalej, wprowadzając możliwość dynamicznego “przeskakiwania” z jednego blockchaina na drugi.

Aby to zilustrować, warto przyjrzeć się bliżej dwóm innym terminom powiązanym z multichain, a mianowicie: inter-chain i cross-chain.

Inter-chain i cross-chain. Co zo znaczy?

Termin cross-chain, w wolnym tłumaczeniu “międzyłańcuchowy”, można porównać do operacji kopiowania plików między różnymi folderami na komputerze. Pozwala on na migrację — lub przejście — z jednego blockchaina do drugiego, tak jak plik można przenieść z jednego folderu do innego.

Z kolei termin inter-chain, dosłownie “wewnątrzłańcuchowy”, oznacza możliwość poruszania się między różnymi blockchainami. Można porównać to do poruszania się między różnymi stronami internetowymi w przeglądarce. Każda karta reprezentuje różne strony internetowe, ale wszystkie są dostępne dla użytkownika na żądanie.

Interoperacyjność blockchainów: Podsumowanie

W świecie blockchaina brak interoperacyjności jest ciągłym źródłem frustracji. Stanowi jedno z głównych wyzwań, które branża musi pokonać, aby umożliwić dalszy rozwój i adopcję technologii blockchain na szerszą skalę.

Terminy inter-chain, cross-chain i multichain służą do opisu różnych aspektów interoperacyjności blockchainów. Inter-chain i cross-chain odnoszą się do zdolności do przenoszenia i korzystania z danych między różnymi protokołami blockchain. Multichain, z kolei, odnosi się do możliwości operowania na wielu blockchainach jednocześnie. Podobnie jak internet zrewolucjonizował komunikację i dostęp do informacji, tak tego typu rozwiązania mają potencjał by zrewolucjonizować i upowszechnić branżę kryptowalut.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
59 144,34 USD2,25%
Ethereum logo
EthereumETH
2993,08 USD1,35%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD0,11%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
561,28 USD0,84%
Solana logo
SolanaSOL
138,24 USD4,95%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,03%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD0,28%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
2988,39 USD1,34%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,13 USD3,70%
Toncoin logo
ToncoinTON
5,15 USD7,66%